Willa to przede wszystkim mocne wizerunki kobiet oraz pasjonujÄ…ca dramatyczna historia, a wÅ‚aÅ›ciwie dwie: historia miÅ‚oÅ›ci i Å›wiÄ™tej zdrady Ewy oraz historia samopoznania i wyzwalania siÄ™ Marzeny; pierwsza jest żonÄ… komunistycznego dygnitarza, druga - popularnego pisarza, by nie powiedzieć celebryty. WÄ…tki biegnÄ… równolegle, a najważniejsze zdarzenia dzieli niewiele ponad trzydzieÅ›ci lat, okres jednego pokolenia; splatajÄ… siÄ™ w ten sposób, nakÅ‚adajÄ… siÄ™ na siebie czas matek i czas córek. Czy dzieje siÄ™ to przypadkiem? Czy też losami kobiet rzÄ…dzi jakieÅ› przeklÄ™te fatum, jakieÅ› przemożne prawo psychologiczne? Może zatruty politykÄ… PRL-owski pejzaż (symbolizowany przez tytuÅ‚owÄ… willÄ™) nie dawaÅ‚ szans na czystÄ…, prawdziwÄ… miÅ‚ość? Może naznaczyÅ‚ tragicznÄ… skazÄ… i pokolenie dzieci? Jedno wydaje siÄ™ pewne: gdyby stary Szekspir żyÅ‚ w dwudziestym wieku, Werona jako miejsce akcji Romea i Julii miaÅ‚aby z pewnoÅ›ciÄ… konkurencjÄ™ w GdaÅ„sku lub Warszawie. Wzajemnej niechÄ™ci wÅ‚oskich rodów dorównywaÅ‚a nienawiść miÄ™dzy wÅ‚adzÄ… a opozycjÄ…, podsycajÄ…c tym samym namiÄ™tność do niejednego szlachetnego buntownika...

Magdalena Zimniak nie tworzy powieÅ›ci politycznej, lecz psychologicznÄ…, buduje Å›wiat jak z horroru, w którym relacje miÄ™dzy bliskimi przepeÅ‚nia niepewność i lÄ™k, podejrzliwość i przemoc; budzi też jednak nadziejÄ™, że piekielny krÄ…g nie musi trwać wiecznie, a jego przeÅ‚amanie jest możliwe.

Książka nominowana do Nagrody Literackiej Srebrny Kałamarz 2010

 

W Willi próbujÄ™ zastanowić siÄ™ nad istotÄ… wolnoÅ›ci i zniewolenia. Mężowie moich bohaterek majÄ… bardzo silne osobowoÅ›ci, lecz oni również zatracajÄ… wolność przez obsesyjne dążenie do postawionych sobie celów. NiszczÄ…c drugiego czÅ‚owieka, niszczÄ… siebie. To nie oni jednak szczególnie mnie interesujÄ…. Najważniejsze sÄ… dwie kobiety z różnych, chociaż nieodlegÅ‚ych od siebie epok. Dramatyczne wydarzenia PRL-u ważne sÄ… dla mnie w kontekÅ›cie ich oddziaÅ‚ywania na jednostkÄ™. Ewa zostaje z dnia na dzieÅ„ pozbawiona nadziei, zniewolona, a dzieje siÄ™ to na skutek knowaÅ„ czÅ‚owieka, które panujÄ…cy system umożliwiÅ‚ i sankcjonowaÅ‚. Dla Marzeny jedynym punktem odniesienia staje siÄ™ zadowolenie innych, zwÅ‚aszcza męża; siebie potrafi widzieć wyÅ‚Ä…cznie ich oczyma. Powieść pokazuje jej przemianÄ™ i trudnÄ… drogÄ™ do wolnoÅ›ci, która nie musi oznaczać szczęścia.
(od Autorki)