Międzyrzecz

Autor: Piotr Ibrahim Kalwas

Wydawnictwo: Janka

Stron: 224

Opłacalność: 5 zł/100 stron

Oszczędzasz: 30%

Siódma książka Piotra Ibrahima Kalwasa jest opowieścią o zwodniczej naturze znaków, wśród których człowiek porusza się przez całe życie, wśród których błądzi, przez które cierpi i których pożąda, sam stając się takim znakiem-rzeczą w picatriksie świata. I sam, jak inne znaki, budzi u jednych fascynację, a wstręt bądź nienawiść u innych.

Międzyrzecz nie ma w sobie nic z nudnego traktatu. Kipi od emocji i uczuć: lęk, groza metafizyczna, patos spotykają się w niej z zachwytem urodą świata i dziecięcym pragnieniem niespodzianki i gry. Zapewnia więc rozmaitość doznań w pasjonującej podróży przez wielorakie stany ducha, czasy i krainy; symbole święte bądź przeklęte, znane z kultury judaistycznej, arabskiej i chrześcijańskiej, prowadzą w niej ze sobą dialog, szukają harmonii, która jednak rozpada się raz po raz, oscylując między apokalipsą a kabałą. Opowieść, wzbogacona przez ilustracje, staje się rodzajem labiryntu, próbą rozwiązywania zagadki życia i śmierci, wierności i zdrady; szyfrem ludzkiego losu.

 

Kalwas nawiązuje do prozy Kafki i Borgesa, inspiruje się malarstwem niderlandzkim i arabskimi bajkami, swobodnie przerzuca bohatera książki w przestrzeni, od mglistych Wysp Owczych po zalane słońcem południe Europy, oraz w czasie, od współczesności po wieki dawne. Mnoży piętra opowieści, ale wciąż – nieco obsesyjnie – powraca do tych samych obrazów, wątków i przede wszystkim pytań o istotę pisarstwa.
Kalwas, jak mało który pisarz, posiadł dar tworzenia wizji pełnych konkretów, sugestywnych, niemal namacalnych, a przy tym skrzących się od znaczeń.
Robert Ostaszewski

Bóg ma tu wiele imion i wiele mocy sprawczych, lecz wcale z nich nie korzysta. Bogiem może być pisarz, ale i czytelnik; Kalwas ironizuje pojęcie kreatora i podejmuje z tą definicją inteligentną grę. Mamy do czynienia ze specyficznym wizjonerem nowej prozy polskiej, któremu warto oddać głos i poświęcić czas.
Jarosław Czechowicz

 


Piotr Ibrahim Kalwas urodził się w 1963 r. w Warszawie. Tu się wychowywał, kształcił, żył. Zanim został pisarzem, śpiewał w zespole punkowym, pracował jako robotnik w Skandynawii, był właścicielem sklepu z winami, pisał scenariusze filmowe. W 2000 roku przyjął islam i ruszył w świat na spotkanie z Innym. Napisał o tym cztery książki: Salam (2003), Czas (2005), Drzwi (2006), Rasa mystica (2008). Cztery lata temu osiadł w Aleksandrii. Tam napisał Dom (2010), Tarikę (2012) i Międzyrzecz.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Najlepsza cena: IBUK
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 12 ofert ebooków od 11,19

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub pdf
od 11,51 zł
(dla stałych klientów)
12,79 zł ebookpoint.pl
mobi epub pdf
13,37 zł gandalf.com.pl
mobi epub pdf
  9,59 zł
w programie Nexto Premium
15,19 zł nexto.pl
mobi epub pdf
od 6,99 zł
(w abonamencie)
15,99 zł legimi.com
mobi epub pdf
15,99 zł virtualo.pl
mobi epub pdf
15,99 zł publio.pl
mobi epub
od 4,92 zł
(dostęp online)
11,19 zł ibuk.pl
epub pdf
12,47 zł swiatebookow.pl
mobi epub
13,59 zł empik.pl
mobi epub
14,39 zł ravelo.pl
mobi epub
14,90 zł
(z kodem prom.)
15,99 zł woblink.pl
mobi
14,40 zł zinamon.pl
epub
14,40 zł zinamon.pl

Piotr Ibrahim Kalwas - inne e-booki

E-booki podobne do "Międzyrzecz"