ISBN:9788362247592

To, co zostaje

Autor: Wojciech Pieniążek

Wydawnictwo: Janka

Dwie opowieści o ludziach, którzy muszą coś pożegnać, pogrzebać. Nadzieję, uporządkowany i zrozumiały świat, jakąś wersję samego siebie. Dwie ceremonie pogrzebowe w dwóch różnych sceneriach.
Pierwsza: małe miasteczko na Podlasiu, jesień 1944 r. Plebania, która od początku wojny służy za oficerską kwaterę, proboszcz, jego śmiertelnie chory brat z żoną i ten czwarty - sowiecki porucznik, który rozbije stabilną relację tamtych trojga.
Druga: pokój w paryskim hotelu, a w nim "artysta naszych czasów" - dyrektor kreatywny w agencji reklamowej, zarazem współczesny Don Juan, taka jego niezbyt demoniczna wersja, po ostrej dekonstrukcji. A przydarzyło mu się największe nieszczęście, jakie Don Juanowi może się trafić, czyli miłość.
Czy te historie mają ze sobą coś wspólnego? Tak, jedno. Obie się kończą, a życie toczy się dalej.
Czy Tristan może się objawić pod postacią sowieckiego porucznika z karnej kompanii? Czy napojem miłosnym może okazać się flaszka samogonu, rozpita do spółki z patrolem, który zatrzyma parę kochanków, spacerujących nocą, gdy w mieście obowiązuje godzina policyjna? Czy Don Juan może być zarazem Orfeuszem? Kim będzie, gdy nie doczeka się Komandora? Autor z alchemiczną dezynwolturą i poetycką inwencją miesza w materii mitu i literatury, opowiada coś, co po wielokroć już zostało opowiedziane, ale robi to na swój - wyjątkowy - sposób. Te dwie historie zostały, co więcej, spisane frazą o muzycznej precyzji; to każe szukać dla nich analogii pośród muzycznych gatunków. I wtedy, najprędzej, byłaby to suita. Suita w dwóch tańcach, gdzie pierwszy jest statyczną, ale przesyconą erotyzmem sarabandą, a drugi zdyszaną, gubiącą rytm w językowych i erudycyjnych grach gigą. Choć tak naprawdę to jeden taniec: miłości i jej klęski. Miłości zderzonej z absurdem historii i urojeniami męskiego ego.
Anna Piwkowska
Najlepsza cena: Vagabook
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 13 ofert ebooków od 9.88 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub pdf
9.88 zł vagabook.pl
mobi epub pdf
10.35 zł ebuczek.pl
mobi epub pdf
10.42 zł gandalf.com.pl
mobi epub pdf
od 9.74 zł
(dla stałych klientów)
10.82 zł ebookpoint.pl
mobi epub pdf
11.55 zł virtualo.pl
mobi epub pdf
12.04 zł swiatebookow.pl
mobi epub pdf
  8.12 zł
w programie Nexto Premium
12.58 zł nexto.pl
mobi epub pdf
13.53 zł publio.pl
mobi epub pdf
od 4.92 zł
(dostęp online)
13.53 zł ibuk.pl
mobi epub
10.15 zł litres.pl
mobi epub
11.55 zł empik.pl
mobi epub
13.53 zł woblink.pl
mobi
12.20 zł zinamon.pl
epub
12.20 zł zinamon.pl
pdf
12.20 zł zinamon.pl

E-booki podobne do "To, co zostaje"