Zapis wielogodzinnych rozmów przeprowadzonych w 2007 r. przez Michała Komara, zaprzyjaźnionego z Autorem od lat młodzieńczych. Tom pierwszy obejmuje lata 1956–1992 – opis domu rodzinnego, lat nauki, pracy, małżeństwa, narodzin i dorastania dzieci. Meller urodzony we Francji, wrócił do Polski jako mały chłopiec; lata licealne spędził w Genewie i na warszawskiej Pradze, a okres studiów – w Krakowie i Warszawie. To także niezwykły obraz losów polskich inteligentów z pokolenia Marca ’68 roku. Niektórzy z nich, napiętnowani w czarnosecinnej kampanii propagandowej, zdecydowali się na emigrację; inni – jak Stefan Meller – postanowili zostać w kraju, płacąc za to cenę sześcioletniego przymusowego bezrobocia. Autor dopiero po doktoracie otrzymał możliwość etatowej pracy, najpierw w filii UW w Białymstoku, a potem również w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Nie jest to jednak w najmniejszym stopniu książka martyrologiczna; jej bohaterowie, szarpani przez komunistyczną władzę, starali się żyć w miarę normalnie, a nawet zdobywali stopnie naukowe. Większość z nich potrafiła wyjść zwycięsko z wieloletniego konfliktu z polityczną rzeczywistością. Zakładali rodziny, nawiązywali przyjaźnie, bawili się, tworzyli barwną społeczność, w której inteligencja i pomysłowość miały wysokie notowania...Jest to więc również opowieść o ludziach, którzy wykazali się niezwykłą dzielnością w niełatwych czasach.

Stefan Meller (ur. 1942) – historyk, dyplomata, eseista, tłumacz, poeta. Był pracownikiem naukowym Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, roznosicielem mleka, tłumaczem napisów w reklamach filmowych, korepetytorem, bibliotekarzem, starszą kosmetyczką w Spółdzielni „Izis”, lektorem języka francuskiego w Spółdzielni „Lingwista”, nauczycielem akademickim, prorektorem PWST, dyrektorem departamentu w MSZ, ambasadorem RP we Francji i w Rosji, wreszcie – ministrem spraw zagranicznych. Ojciec trojga dzieci.

Najważniejsze publikacje: Kamil Desmoulins (1982) Rewolucja francuska 1789–1794 społeczeństwo obywatelskie (wraz z Janem Baszkiewiczem 1983) Rewolucja w dolinie Loary: miasto Chinon 1788–1798 (1987) Pożegnanie z rewolucją (1991). Oraz dwa tomiki wierszy: Wszystko na chwilę (1973) Zaledwie minuta (2006).