Poradnik, jakiego jeszcze nie było!

Jeśli lubisz zimowe wędrówki po lesie albo chciałbyś zadziwić swoich imieninowych lub świątecznych gości oryginalną potrawą, samodzielnie przyrządzoną ze świeżych, zimowych grzybów – to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie!!!

  • Znajdziesz w nim dokładne opisy oraz kolorowe zdjęcia wielu cennych (smakowo i zdrowotnie), zimowych grzybów, o których inni nawet nie słyszeli.
  • Poznasz ciekawe przepisy na różne smaczne, grzybowe potrawy oraz świetnie harmonizujące z nimi nalewki.
  • Będziesz mógł wypróbować wiele praktycznych porad, które dobrze zabezpieczą i ułatwią Ci zimowe wędrówki, nawet w trudnym, nieznanym terenie.
  • Być może spontanicznie się uśmiechniesz lub zadumasz, czytając wplecione w ten poradnik dygresje.

Jest jeszcze jedno istotne pytanie: czy warto biegać zimą z laptopem po lesie, skoro można też sobie zamówić tradycyjną (czyli papierową) wersję tego poradnika? Odpowiem tu prosto i szczerze – nie warto! Z laptopem – nie! Ale… ale można przecież wgrać ten poradnik do znacznie wygodniejszego czytnika, tableta lub smartfona, albo po prostu – wydrukować na luźnych kartkach interesujące Cię zdjęcia oraz opisy i wraz z kanapką, schować je do kieszeni, a potem śmiało z nich skorzystać w terenie. Takim oto sposobem może się okazać, że wersja elektroniczna tegoż poradnika jest równie wygodna, jak papierowa, a przy tym jest ona o wiele łatwiejsza (szybsza) do zdobycia i znacznie tańsza.

 

Ryszard Makowski (ur. 3 grudnia 1948 w Ostródzie) – pedagog, wychowawca, propagator resocjalizacji poprzez turystykę kwalifikowaną i wychowania przez sztukę… ociec czworga dzieci i dziadek 11 wnuków. Dzieciństwo i młodość spędził w Łasi (pow. Maków Maz.), tam też uczęszczał do szkoły podstawowej. Następnie podjął naukę w Liceum Pedagogicznym w Różanie, a po obligatoryjnej reorganizacji tychże szkół przeniósł się do Liceum Pedagogicznego w Pułtusku. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

Rozpoczynał pracę jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Sielcu. Następnie przez dwa lata pracował w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Bydgoszczy, a także w Domu Dziecka w Ostrołęce oraz w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym w Ostrołęce. Jako wieloletni wychowawca i dyrektor Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Laskowcu, a także działacz PTTK - promował resocjalizację poprzez turystykę kwalifikowaną (z survivalem włącznie), którą nazywa twardą szkołą charakteru. Zorganizował kilkaset regionalnych i ogólnopolskich rajdów, spływów, wycieczek i szkoleń z zakresu turystyki kwalifikowanej. Ponadto propagował formę wychowania i resocjalizacji poprzez sztukę. Ucieleśnieniem tego pomysłu stała się organizacja okręgowych a potem ogólnopolskich „Przeglądów Dorobku Artystycznego Zakładów Poprawczych i Schronisk dla Nieletnich” w Wojewódzkim Domu Kultury w Ostrołęce. Po zakończeniu pracy w zakładzie jako praktyk rozpoczął działalność akademicką (Kolegium Nauczycielskie w Międzylesie), a od 2002 r – prowadzi zajęcia na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

Niektóre publikacje:
Spostrzeżenia dotyczące obozu studentów WSPS w Zakładzie Poprawczym w Laskowcu (Szkoła Specjalna nr 2/1983),Turystyczna szkoła charakterów („Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze”, nr 2/2005), Przepraszam Cię mamo („Charaktery”, nr 7/2005), Po co chodzić po górach („Wychowawca”, nr 6/2006), Krótki film o zabijaniu – opowieść o Waldku („Emocje”, nr 2/2011), Przepraszam, czy tu biją? Ależ tak! („Emocje”, nr 4/2011), Zimą na grzyby – poradnik (ebook) – wydanie I, wydawnictwo EscapeMagazine.pl, 2007, Za murami poprawczaka (książka), wydawnictwo Łośgraf, 2009, Wiersze dla żony (tomik) – wydanie prywatne 2008, Z rodzinnego gniazda (książka) – wydanie prywatne 2011, Poetycki Almanach Kurpiowszczyzny (praca zbiorowa) – T.P.O, 2009.