Adam Leszczyński rzucił się na wody, które niejeden przed nim przepłynął, ale wyniósł z tej podróży więcej niż inni.

Artur Domosławski

Co łączy ryzykowne obyczaje seksualne rybaków znad Jeziora Wiktorii, zabijanie lesbijek w RPA i samobójczą pracę na giełdzie tytoniowej w Malawi?

Zbiór reportaży pokazujących źródła skrajnej nędzy i społecznych patologii trawiących Afrykę jest próbą odpowiedzi na pytanie o przyczyny tych nieszczęść. To także książka o tym, dlaczego zachodnie recepty na naprawienie Czarnego Lądu nie działają, a coraz większa pomoc humanitarna ma się nijak do prawdziwych potrzeb.

Adam Leszczyński – dziennikarz, reporter, historyk, publicysta „Gazety Wyborczej” oraz adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Jest autorem dwóch monografii o historii społecznej PRL oraz książki Naznaczeni – reportażu o społecznym kontekście epidemii HIV/AIDS w Afryce. Był nominowany do wielu nagród dziennikarskich, między innymi Nagrody im. Beaty Pawlak, nagrody Amnesty International Polska, Afrykasa Roku.

Nieszczęścia afrykańskie, o których piszą cały czas gazety i które można zobaczyć w telewizji nie są wynikiem przerażającego zrządzenia losu albo, tym bardziej, przyrodzonej głupoty i niedbalstwa Afrykan. W ogromnej większości biorą się stąd, że ludzie zachowują się racjonalnie. Ci racjonalni ludzie uczestniczą jednak w czymś w rodzaju społecznej gry o sumie ujemnej. Wszyscy zachowują się w zgodzie ze swoim interesem – i wszystkim jest przez to gorzej.