Autorka, długoletni naukowiec w dziedzinie medycyny (immunologii i diagnostyki klinicznej), pierwsza w Polsce psychosyntetyczka (propagująca działania wywodzące się z psychoanalizy, których prekursorem był dr Roberto Assagiolego w początkach XX w.), dotknięta już w dzieciństwie różnymi problemami zdrowotnymi, postanowiła po latach mało skutecznych terapii sama zadbać o swoje zdrowie, docierając do przyczyn trapiących ją dolegliwości (definiowanych jako choroby z autoimmunoagresji.
Autorka z głębokim zrozumieniem i odwagą odsłania przed Czytelnikami swoją historię, zgłębiając jej wpływ na zdrowie i jakość życia. Jako długoletni społecznik i propagatorka „wychowania do zdrowia w rodzinie, szkole i świecie” oraz „edukacji o sobie” przenosi tę indywidualną perspektywę na rodzinę i społeczne skutki, wyciągając wnioski przydatne w budowania „modelu edukacji dla przyszłości”, aby po latach nie było konieczne korzystanie z przeróżnych terapii.

„Ten ogląd przebytej drogi umacniał mnie w momencie niewiedzy i zwątpienia, że ja wiem wszystko o sobie najlepiej i że tylko ja mogę wszystko połączyć w jedną całość. To stało się podstawowym argumentem za tym, że mogę dać sobie z tym radę, dotrzeć do przyczyn i je odkodować.
Wiedziałam już, czego chcę. To był najważniejszy dzień mego życia. Przejęłam stery mego okrętu, zwanego życiem i zdrowiem”.

Fragment jednego z rozdziałów książki