Gejowskie (nie)męskości. Normy płciowe a strategie tożsamościowe gejów

Autor: Bartek Lis

Wydawnictwo: Katedra Wydawnictwo Naukowe

Gejowskie (nie)męskości. Normy płciowe a strategie tożsamościowe gejów

Książka ta jest próbą dekonstrukcji imitacji, jaką jest monolityczna męskość. Autor z socjologicznego punktu widzenia zajął się społeczną konstrukcją męskości, jednak inaczej niż robiono to dotychczas –prześwietlił męskość z perspektywy gejów, czyli tych mężczyzn, którzy wskutek różnych zabiegów zostali wykluczeni z głównego nurtu kultury, którzy w wyniku procesów kulturowych: wtórnej socjalizacji, enkulturacji, wychowania – zostali unieważnieni jako mężczyźni. Przedstawił również, jak jego zdaniem doszło do tego wymazania gejów z treści wypełniającej pojęcie męskości.

„Przede wszystkim chciałbym podkreślić nowatorskość pracy Bartłomieja Lisa: badania nad męskością nie są szczególnie rozpowszechnione w Polsce […]. Z pewnością nikt jeszcze nie wziął pod naukowe szkiełko męskości nieheteroseksualnej, podczas gdy światowe badania wskazują jednoznacznie, że studiowanie »marginesów męskości«, czyli tych przestrzeni, gdzie męskość jest kwestionowana czy – używając pojęcia Autora – »przeginana«, ma ogromne znaczenie dla zrozumienia mechanizmów społecznego konstruowania męskości (i płci kulturowej w ogóle) oraz ujawnienia różnorodnych technologii dyscyplinarnych związanych z kontrolowaniem płciowej (w tym męskiej) poprawności”.

prof. Jacek Kochanowski

Bartek Lis – doktor nauk społecznych, socjolog gender, badacz społeczny i animator kultury. Autor kilkunastu recenzowanych artykułów z zakresu gender/queer studies, socjologii ciała i seksualności. Studiował gender studies na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie w Oslo. Kurator projektów społecznych w Muzeum Współczesnym Wrocław, członek Fundacji ART TRANSPARENT, współpracownik Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” w ramach programu „Latających Socjologów”, nauczyciel metod i technik animacji społeczno-kulturalnej we wrocławskiej SKIBIE (Szkoła Animatorów Kultury). Marzy o podróży w Himalaje i Karakorum.

 

Najlepsza cena: Zinamon
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.18 zł

Znaleziono 10 ofert ebooków od 32,50

DRM? Formaty Cena Księgarnia
bez DRM mobi epub
37,50 zł ravelo.pl
bez DRM mobi epub
od 36,00 zł
(dla stałych klientów)
40,00 zł ebookpoint.pl
bez DRM mobi epub
41,83 zł gandalf.com.pl
bez DRM mobi epub
od 4,92 zł
(dostęp online)
47,50 zł ibuk.pl
bez DRM mobi epub
47,50 zł swiatebookow.pl
bez DRM mobi epub
40,00 zł
(z kodem prom.)
50,00 zł woblink.pl
bez DRM mobi epub
50,00 zł legimi.com
bez DRM mobi epub
50,00 zł empik.pl
bez DRM mobi epub
50,00 zł virtualo.pl
bez DRM mobi
32,50 zł zinamon.pl
bez DRM epub
32,50 zł zinamon.pl

E-booki podobne do "Gejowskie (nie)męskości. Normy płciowe a strategie tożsamościowe gejów"