»Żydów łamiących prawo należy karać śmiercią! « „Przestępczość” Żydów w Warszawie 1939-1942

Autor: Barbara Engelking, Jan Grabowski

Wydawnictwo: Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów

Oszczędzasz: 25%

"Rubin Trawnik, Szyja Marchewka i Luzer Rzodkiewka – botaniczne trio ze Skierniewic trudniło się rozpowszechnieniem wycofanych z obiegu banknotów b. Banku Polskiego, głównie zaś puszczaniem w obieg fałszywych pięćdziesięciogroszówek. (...) Wreszcie jednak oszustom powinęła się noga. W pewnym sklepie przy ul. Leszno zostali rozpoznani przez właściciela i oddani w ręce władz bezpieczeństwa. (Gazeta Żydowska, 28 VII 1941)

Pierwsze zarządzenia antyżydowskie pojawiły się już na samym początku niemieckiej  okupacji – opaski z gwiazdą Dawida obowiązywały od grudnia 1939 r. Równolegle zaczęły się rabunki własności żydowskiej nieco później odebrano Żydom emerytury i zakazano wykonywania wielu zawodów, później odebrano posiadane nieruchomości, a w listopadzie 1940 r. Niemcy zamknęli Żydów w getcie, gdzie zepchnięto ich w najstraszniejszą nędzę.

Celem tej książki jest – z jednej strony – zarysowanie wpływu hitlerowskiego prawodawstwa na warszawskich Żydów. Z drugiej zaś strony celem tej pracy jest próba opisania reakcji Żydów na terror okupanta, a w szczególności takich reakcji, które wchodziły w konflikt z obowiązującymi przepisami. Żeby przetrwać, trzeba było łamać prawo na najrozmaitsze sposoby. Postępowali tak zarówno zwykli ludzie, jak i zawodowi przestępcy, którzy nieraz umiejętnie wykorzystywali niemieckie ustawodawstwo.

Książka ukazuje mało znane zagadnienia zachowań przestępczych w getcie warszawskim. Na podstawie zachowanych relacji żydowskich, raportów niemieckich oraz źródeł sądowych i policyjnych, przedstawia ewolucję przestępczości rozwijającej się w ramach oraz w wyniku narastającego terroru okupanta. Praca przedstawia związki między ""nową"" przestępczością okupacyjną, a przedwojennymi kryminalistami, którzy kontynuowali swą działalność podczas wojny. Przedmiotem zainteresowania autorów jest również związek między żydowskimi przestępcami a władzami niemieckimi.

 

Autorzy przybliżają czytelnikowi nieznany i nieco zapomniany świat przestępczości za murami getta. Książka ukazuje postawy i zachowania mieszkańców dzielnicy zamkniętej w różnych stadiach jej izolacji i świadomości losu, jaki gotują niemieccy oprawcy. Ukazuje także ciekawą perspektywę stosunków polsko-żydowskich w ich wymiarze handlowym, gospodarczym, ale także zwyczajnym - międzyludzkim. Ciekawym aspektem jest także zwrócenie uwagi na kontakty gettowego półświatka z jednej strony z podziemiem po 'aryjskiej stronie' miasta, z drugiej zaś z niemieckimi władzami i 'panami getta'"

Najlepsza cena: Koobe
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 14 ofert ebooków od 15,10

DRM? Formaty Cena Księgarnia
bez DRM mobi epub
15,10 zł koobe.pl
bez DRM mobi epub
16,40 zł muve.pl
bez DRM mobi epub
od 15,30 zł
(dla stałych klientów)
17,00 zł ebookpoint.pl
bez DRM mobi epub
od 15,30 zł
(dla stałych klientów)
17,00 zł ebookpoint.pl
bez DRM mobi epub
17,99 zł eplaton.pl
bez DRM mobi epub
18,00 zł swiatebookow.pl
bez DRM mobi epub
18,00 zł ravelo.pl
bez DRM mobi epub
19,00 zł swiatebookow.pl
bez DRM mobi epub Po rejestracji »
19,00 zł nexto.pl
bez DRM mobi epub
od 4,92 zł
(dostęp online)
19,00 zł ibuk.pl
bez DRM mobi epub
20,00 zł swiatebookow.pl
bez DRM mobi epub
20,00 zł legimi.com
bez DRM mobi epub
20,00 zł virtualo.pl
bez DRM mobi epub
20,00 zł publio.pl
bez DRM mobi epub
20,00 zł empik.pl
bez DRM epub
17,00 zł bramynauki.pl
bez DRM epub
18,00 zł zinamon.pl

Barbara Engelking - inne e-booki

Jan Grabowski - inne e-booki

E-booki podobne do "»Żydów łamiących prawo należy karać śmiercią! « „Przestępczość” Żydów w Warszawie 1939-1942"