ISBN:9788363444099

Żydzi w powstańczej Warszawie

Autor: Dariusz Libionka, Barbara Engelking

Wydawnictwo: Centrum Badań nad Zagładą Żydów

Stron: 320

Opłacalność: 8.37 zł/100 stron

Oszczędzasz: 8%

 

Jak dotąd tylko nieliczni historycy powstania upominali się o pamięć o wkładzie Żydów w czyn zbrojny walczącej Warszawy. Niewielu autorów poświęcało swoją uwagę tym z nich, którzy znaleźli się wśród ludności cywilnej. Niniejsza książka wypełnia tę lukę.

Składa się ona z dwóch zasadniczych części. Pierwsza dotyczy udziału Żydów w walce, druga zaś losu ludności cywilnej w ogarniętej powstaniem Warszawie oraz tych, którzy po kapitulacji zdecydowali się pozostać w gruzach miasta. Obie te perspektywy „wojskowa“ i „cywilna“ choć w wielu miejscach krzyżują się ze sobą, przynoszą odmienne problemy

Aby możliwie najwierniej odtworzyć losy Żydów w powstańczej Warszawie autorzy wykorzystali wszelkie dostępne rodzaje źródeł, zarówno ze strony polskiej, jak i żydowskiej, w wielu miejscach oddając głos swoim bohaterom, wykorzystując ich wspomnienia, pamiętniki i relacje.

Autorzy zebrali cały rozproszony materiał archiwalny w Polsce i w Izraelu, dotarli do wielu nieznanych dotąd relacji, zgromadzili większość znanej literatury.Zmierzyli się z problemem badawczym, który do tej pory był częściej materią emocjonalengo sporu publicystów niż rozważań naukowców. Powstało dzielo, które uzupełnia obraz (...) Powstania Warszawskiego. Książka pokazuje wielki fenomen społeczny i militarny Powstania Warszawskiego, (...) pokazując, że przez próbę tę przeszli rownież Żydzi, walcząc u boku Polaków.

Książka ta w istocie jest opowieścią nie tylko o zaangażowaniu się Żydów w wielkie narodowe Powstanie, ale w dużej mierze, a może nwet przede wszystkim, o relacjach Polaków i Żydow w czasie dwóch miesięcy lata 1944 r. Autorzy (...) starannie rekonstruują fakty, zbierając rozproszone relacje i dokumenty. Do racji podnoszonych dotąd przez polską historiografię odnoszą się z szacunkiem, choć wykazują też wielkie zrozumienie dla cierpienia żydowskiego. Nie są jednak niewolnikami jednej wizji, nie dają się uwieść opowieściom niektórych ocalonych, weryfikują relacje i zeznania zgodnie z warsztatem historyka i możliwościami chwili.

Z recenzji Janusza Marszalca

Najlepsza cena: Ebuczek
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.16 zł

Znaleziono 12 ofert ebooków od 26.77 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
26.77 zł ebuczek.pl
mobi epub
27.20 zł vagabook.pl
mobi epub
od 24.48 zł
(dla stałych klientów)
27.20 zł ebookpoint.pl
mobi epub
27.57 zł swiatebookow.pl
mobi epub
od 4.92 zł
(dostęp online)
28.90 zł ibuk.pl
mobi epub
28.90 zł litres.pl
mobi epub
29.02 zł publio.pl
mobi epub
34.00 zł empik.pl
mobi epub
34.00 zł virtualo.pl
mobi epub
34.00 zł woblink.pl
mobi epub
  26.40 zł
w programie Nexto Premium
44.00 zł nexto.pl
mobi
30.60 zł zinamon.pl
epub
30.60 zł zinamon.pl

Dariusz Libionka, Barbara Engelking - inne e-booki

E-booki podobne do "Żydzi w powstańczej Warszawie"