„Człowiek jest tylko trzciną, najwątlejszą w przyrodzie, ale trzciną myślącą”, pisał Pascal. Jako istota myśląca, odpowiadając na pytania: kim jest, skąd pochodzi i ku czemu zmierza, próbuje poradzić sobie z tajemnicą swego istnienia. O co tak naprawdę człowiekowi chodzi? Chodzi mu o życie, o nadzieję, o miłość, o wierność, o prawdę, o szczęście, o wieczność, których pragnie, doświadczając umierania, rozpaczy, nienawiści, zdrady, kłamstwa, przemijania. Dlatego że człowiekowi o coś „chodzi”, od starożytności aż po współczesne czasy rodzi się mowa poetów, pisarzy i filozofów, którzy usiłują zgłębić tajemnice ludzkiego istnienia, by zaspokoić swoją ciekawość, rozwiązać własne problemy, uświadomić sobie granice możliwości i niemożliwości, a czasami też, by uciec od siebie samych.

Wypisy z ksiąg filozoficznych stanowią prezentację fragmentów dzieł wybitnych i mniej znanych filozofów. Stanowią one zapis moich własnych lektur. Zbierałem je, by uchronić przed zapomnieniem ważne i piękne myśli, zagubione często w natłoku słów i skomplikowanych analiz.

Fragmenty te zostały ułożone chronologicznie. Każdy stanowi jednak odrębną całość, można więc czytać je w dowolnej kolejności.

Teksty dobrałem, kierując się własnymi subiektywnymi kryteriami i zainteresowaniami. Mogę mieć jedynie nadzieję, że tak jak mnie, tak i czytelników Wypisów pobudzą one do myślenia, refleksji, staną się zwierciadłem ich własnych niepokojów, a może zachęcą do dalszych poszukiwań.

Tadeusz Gadacz