Seria SKYDIVING to kompletny zestaw nowoczesnych poradników spadochronowych. Od skoku w tandemie, kurs AFF, poprzez szkolenie do licencji, naukę układania i obsługi spadochronu, kontrowersyjne sytuacje awaryjne i przydatne sugestie dla instruktorów spadochronowych. Przystępny język i poczucie humoru. Solidna porcja wiedzy, oparta na ciągle zdoebywanej wiedzy i wieloletnim doświadczeniu ponad 10 000 skoków autora.

W tej części serii zapoznasz się z kompletnym przebiegiem Kursu Spadochronowego AFF (Accelerated Free Fall).  Autor przeprowadzi się przez wszystkie etapy kursu, od szkolenia teoretycznego, ćwiczeń naziemnych, zapoznania z Twoim sprzętem, po dokładny opis poszczególnych poziomów Kursu AFF.  Podpowiedzi, sugestie, informacje dotyczące Twojego bezpieczeństwa, testowane na tysiącach wyszkolonych skoczków. Wreszcie  poradnik, dzięki któremu będziesz mógł lepiej przygotować się do kursu, będziesz wiedział, czego się spodziewać, ba! czego wymagać od Twojego instruktora spadochronowego!  Kurs AFF bez tajemnic! 

282 strony intensywnej i emocjonującej lektury.  

Poczujesz się tak, jakbyś już latał! 



Od Autora:

Przez ponad dwa lata czytelnicy zainteresowani szkoleniem spadochronowym mogli korzystać z mojej publikacji „Zanim zaczniesz kurs spadochronowy", która miała przybliżać niektóre zagadnienia związane z polskim rynkiem szkoleń spadochroniarzy. W moim zamyśle e-book ten miał być krótkim informatorem, swego rodzaju zarysem, czy też wprowadzeniem w tematykę spadochronową dla osób planujących lub choćby rozważających możliwość wykonania swojego pierwszego skoku. Teraz jednak, na bazie tegoż niewielkiego poradnika, postanowiłem zbudować dużo bardziej użyteczne narzędzie przeznaczone również do szkolenia spadochronowego. Co mnie do tego skłoniło?

Brak oficjalnego podręcznika do szkolenia spadochronowego

Oto jest jeden z najważniejszych powodów. Wynikiem różnych perturbacji, także o charakterze politycznym (sic!), Aeroklub Polski niemal całkowicie utracił znaczenie organizacji nadzorującej aktywność spadochronową. Amatorskie spadochroniarstwo trafiło więc pod nadzór Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który raczej winien zajmować się uprawnieniami zawodowymi, czyli kadrą instruktorską. W pierwszych latach tej dziwnej przemiany doszło do znacznego zdecentralizowania nadzoru szkoleń. Każdy ośrodek funkcjonował w oparciu o program szkolenia spadochronowego napisany na własny użytek. Programy różniły się między sobą niekiedy znacznie, nie zostały bowiem przygotowane żadne ramy ani wytyczne dotyczące tworzenia tej, jakże istotnej dla szkolenia, dokumentacji.

W takiej sytuacji stworzenie jednego podręcznika dla wielu różnych programów szkolenia wydawało się trudne, co gorsza żadna organizacja nie miała obowiązku i chęci zlecenia przygotowania takiego opracowania.

Obecnie Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) standaryzuje szkolenie w certyfikowanych ośrodkach szkolenia i powstanie podręcznika byłoby już możliwe i sensowne, nadal jednak nie da się zauważyć takiej inicjatywy.

Kandydaci i uczniowie pozostają więc pozbawieni spójnego i wyczerpującego istotne zagadnienia podręcznika, co w przypadku aktywności podwyższonego ryzyka - jaką jest spadochroniarstwo - może stanowić dodatkową okoliczność dla niektórych zdarzeń i wypadków lotniczych.

• To nie jest podręcznik!

Nie mam zamiaru wypisywać formuł mających zdejmować odpowiedzialności za każde słowo zawarte w tym opracowaniu. Chciałbym jednak sprawę postawić jasno: to nie jest podręcznik do szkolenia spadochronowego. Nie ukrywam, że mógłbym takowy również przygotować, ale tylko w oparciu o oficjalne wytyczne organizacji odpowiedzialnej za nadzór szkolenia. Bez tego, w mojej opinii, nie da się opracować oficjalnego podręcznika. To, co macie, szanowni czytelnicy przed sobą, to jest poradnik. I choć nie jest i prawdopodobnie w tej postaci nie będzie to oficjalny podręcznik do szkolenia spadochronowego, to nic nie stoi na przeszkodzie, abym nie mógł zawrzeć w nim większości materiałów potrzebnych do prawidłowo realizowanego kursu spadochronowego.

Poniższe opracowanie wkomponowuje się w dotychczas przygotowane przeze mnie poradniki, stanowiąc pierwszy element procesu szkolenia. Przeznaczony jest dla tych, którzy planują rozpoczęcie skoków spadochronowych. Po zakończeniu szkolenia podstawowego czeka już na szanownych czytelników „Co dalej po AFF", czyli szkolenie zaawansowane, „Sytuacje awaryjne" oraz „Poznaj SIM". W niedługim czasie uzupełnię tą serię o ostatnią pozycję: „Obsługa spadochronu" opisującą szczegółowo układanie czaszy głównej oraz zasady konserwacji i eksploatacji zestawów spadochronowych. W ten sposób, na każdym etapie kariery spadochroniarz będzie miał możliwość sięgnięcia do uporządkowanej i zaprezentowanej w jasny sposób wiedzy. W moim przekonaniu jest to niezwykle istotne dla zachowania bezpieczeństwa i profesjonalnego podejścia do uprawiania skoków spadochronowych.

Poradnik szkolenia spadochronowego, m.in metodą AFF

Drogi czytelniku, opierając się na własnych doświadczeniach zgromadzonych podczas szkoleń spadochronowych, organizowanych przez wiele lat w Polsce, oraz czerpiąc z wzorców największych federacji spadochronowych na świecie, przedstawiam ten poradnik spadochronowy.

Piszę go z myślą o wszystkich osobach rozważających możliwość przystąpienia do kursu spadochronowego oraz z myślą o studentach, którzy są w trakcie takiegoż szkolenia. Dla tych pierwszych będzie to nieocenione źródło wiedzy dotyczącej nowoczesnego spadochroniarstwa. Dla tych drugich, już uczestniczących w szkoleniu, nawet pomimo możliwych, niewielkich rozbieżności będzie to wspaniałe narzędzie do utrwalania wiedzy zdobywanej bezpośrednio od instruktorów.

Nie mogę też wykluczyć, że sami instruktorzy, szczególnie ci młodzi, dopiero wkraczający na polski rynek szkoleń spadochronowych, nie zaczną używać poniższego poradnika do prowadzenia swoich szkoleń. Wydaje się być to dość prawdopodobne biorąc pod uwagę, jak bardzo mają utrudnioną pracę bez oficjalnego podręcznika.

Zapraszam więc do lektury życząc jednocześnie wielu przemyślanych i bezpiecznych skoków.