Palermo, rok 1153. Sycylię, znajdującą się pod panowaniem Rogera II – najbardziej wschodniego ze wszystkich chrześcijańskich władców – wciąż jeszcze licznie zamieszkują muzułmanie. Pomimo przychylności króla i jego oddania kulturze arabskiej, ich los na Sycylii jest przesądzony. Gdy staje się jasne, że współistniejące dotąd światy islamu i chrześcijaństwa nie mogą dłużej przetrwać w harmonii, Muhammad al-Idrisi, nadworny kartograf i przyjaciel władcy, musi opowiedzieć się po jednej ze stron. Rozdarty między bliskim przywiązaniem do sułtana a lojalnością wobec swoich współwyznawców, szuka zapomnienia w ramionach dawnej ukochanej. Przed trudnymi wyborami nie można jednak uciec.

Sułtan z Palermo to czwarty tom bestsellerowego Kwintetu Muzułmańskiego Tariqa Ali - cyklu powieści historycznych o losach muzułmańskich władców i arystokratów.

***

Wspaniale i żywiołowo opowiedziana historia o intrygach, miłości, rebelii i manipulacji.

„The Guardian”

 

Niewielu ludzi kojarzy dziś Sycylię z cywilizacją islamu, choć przez dwa wieki Palermo było kwitnącym ośrodkiem nauki i kultury muzułmańskiej. Tariq Ali ożywia te zamierzchłe dzieje, tchnie w nie nowe życie. Główni bohaterowie jego powieści to król Roger oraz sławny geograf Al-Idrisi - wielu Polakom kojarzący się być może ze znaną operą Karola Szymanowskiego. Uosabiają dwie uzupełniające się siły – mądrość polityczną i mądrość ksiąg. Roger buduje swoje państwo i na powrót europeizuje Sycylię, Al-Idrisi pisze swoje dzieło geograficzne i traktat o medycynie. Pod piórem Tariqa Alego te pomnikowe postaci nabierają jednak cech na wskroś ludzkich: szarpią nimi emocje, przeżywają chwile miłości, radości, smutku i zwątpienia.

Powieść przesycona jest scenami i obrazami ukazującymi wielokulturowość i niejednoznaczność cywilizacyjną Sycylii tamtych czasów, którym kres kładą spory religijne. Pouczająca i piękna książka, bardzo pożyteczna właśnie dziś, kiedy podobna niejednoznaczność przekształca się często w krwawe konflikty.

prof. Marek M.Dziekan