Bohaterowie utworu. Poniższe wypracowanie zawiera prezentacje bohaterów dzieła Franza Kafki pod tytułem „Proces”. Główny bohater Józef K. ukazuje los jednostki która staje naprzeciw machiny jaką jest władza sądownicza. W tle lektury pojawia się jednak wiele innych postaci, które podkreślają działanie całego sytemu sądowniczego, który jawi się jako bezduszna machina. W tekście zaprezentowano postaci wszystkich bohaterów. Wypracowanie zawiera 521 słów.
Charakterystyka Józefa K. Głównym bohaterem „Procesu” Franza Kafki pozostaje Józef K. analiza powieści nie pozostawia złudzeń, główny bohater to postać na wskroś przeciętna nie posiadająca żadnych charakterystycznych cech mogących wyróżnić go z tłumu ludzkiego istnienia. To celowy zabieg autora czyniący Józefa bohaterem typu „everymen”. Dopiero szczegółowa ocena faktów z jego życia umożliwia wyłonienie profilu psychologicznego. W poniższym wypracowaniu podano najważniejsze wątki.
Interpretacje utworu. Prezentuje interpretacje powieści Franza Kafki pod tytułem „Proces”. Za losami głównego bohatera Józefa K, kryje się wiele istotnych wątków: opowieść o biurokracji i skorumpowanym sądownictwie, metaforę ludzkiego życia oraz wizjonerską opowieść na temat nadchodzącej katastrofy jaką jest ludzkość owładnięta totalitaryzmem. W tekście wskazano wszystkie przyjęte interpretacje problematyki dzieła. Wypracowanie zawiera 323 słowa.
Motyw winy. Wypracowanie prezentuje motywu winy w powieści Franza Kafki pod tytułem „Proces”. Józef K. początkowo ulega złudzeniu, wierzy, że jako osoba pewna swej niewinności, świadoma iż cała sytuacja jest wynikiem pomyłki władzy zostanie oczyszczony z zarzutów. Okazuje się jednak, że ani narrator ani on sam nie wyjaśniają za co zostaje skazany a ostatnie sceny powieści nakazują zastanowić się czy Józef był niewinny i dlaczego? W tekście wskazano wszystkie obszary w których rozpatrywana jest problematyka utworu, dowiedziono dlaczego według autora Józef jest winny. Wypracowanie poparte cytatami zawiera 374 słowa.
Motywy literackie. Poniższe wypracowanie prezentuje wszystkie motywy literackie zawarte w powieści Franza Kafki „Proces”. To paraboliczne dzieło zdaje się odnosić do losów głównego bohatera Józefa K, autor jednak poprzez jego losy ukazał motyw: miasta, kobiety, pracy, przemiany, kary, śmierci, władzy, samobójstwa, wędrówki, labiryntu, walki, samotności. W poniższym wypracowaniu każdy motyw omówiono z osobna z stąd całość można wykorzystać do prac o wybranej tematyce. Tekst zawiera 768 słowa.
Władza nad jednostką. Wypracowanie prezentuje motyw jednostki postawionej naprzeciw władzy sądowniczej w powieści Franza Kafki pod tytułem „Proces”. Jóżef K. początkowo ulega złudzeniu, wierzy, że jako osoba pewna swej niewinności, świadoma iż cała sytuacja jest wynikiem pomyłki władzy zostanie oczyszczony z zarzutów i sprawiedliwość zatriumfuje. O błędności swych przemyśleń przekonuje się dopiero na chwilę przed śmiercią. W tekście wskazano wszystkie przyjęte interpretacje problematyki dzieła. Wypracowanie zawiera 269 słowa.
Geneza i okoliczności powstania utworu. Poniższe wypracowanie stanowi prezentację genezy oraz okoliczności powstania utworu „Proces” autorstwa Franza Kafki. Znaczące informacje zyskujemy dzięki analizie dzienników autora. Warto zaznaczyć także, że dzieło nigdy nie zostało ukończone i do dziś budzi kontrowersje wśród badaczy literatury. W wypracowaniu podano wszystkie najważniejsze fakty. Całość zawiera 326 słów.