Co byś zrobił, gdybyś był myszą uwięzioną w labiryncie i pozbawioną sera?

Ponad dziesięć lat temu bestsellerowa przypowieść Kto zabrał mój ser? Spencera Johnsona proponowała taką odpowiedź: akceptuj zmiany jako nieuchronną rzecz, na którą nie masz wpływu; nie marnuj czasu na deliberowanie, dlaczego jest tak, jak jest; myśl i ruszaj na poszukiwanie sera.

Jednak w takich sferach jak innowacyjność, przedsiębiorczość, kreatywność, przywództwo - a także rozwój osobisty – sukces zależy od umiejętności przekraczania granic, zmieniania warunków i postępowania według własnych  zasad. Z tą myślą Deepak Malhotra przedstawia diametralnie różną odpowiedź na to pytanie.

Opowiada inspirująca historię trzech niezwykłych i żądnych przygód myszy: Maksa, Zeta i Wielkiego. One nie akceptowały rzeczywistości takiej, jaką zastały. Obserwując ich przypadki, odkrywamy, że każdy z nas zamiast ślepo pędzić za serem, może wyjść z przysłowiowego (swego) labiryntu i odważyć się żyć i działać wedle swoich zasad, wedle własnego pomysłu.

W sytuacji, w której istnieją ustalone praktyki, zasady i duże wymagania stawiane przez innych, nie potrafimy zapanować nad własnym losem i stawić czoła przeszkodom, które napotykamy…  Przypowieść zawarta w książce To ja zabrałem twój ser przypomina, że jesteśmy w stanie tworzyć nowe warunki. Takie, jakie nam odpowiadają. Najpierw jednak musimy zerwać z głęboko zakorzenionym przekonaniem, że jesteśmy myszami w czyimś labiryncie. Jak tłumaczy Zet: „problem nie polega na tym, że mysz jest w labiryncie, ale na tym, że labirynt  jest w myszy”.

Co pewien czas pojawia się książka, która podważa zastaną sytuację. Do nich właśnie zalicza się To ja zabrałem twój ser. Deepak Malhotra pomaga dostrzec świat, który tworzysz sobie sam i który nie ma żadnych barier ani ograniczeń narzucanych przez innych ludzi. Doskonała lektura.
Stephen R. Covey, autor 7 nawyków skutecznego działania i Przewidywalne rezultaty w nieprzewidywalnych czasach

Doskonała książka z dobrą lekcją na temat zmiany własnej sytuacji i tworzenia nowych warunków w życiu zawodowym i osobistym.
Deepak Chopra, professor Kellog School of Management

W tej zachwycającej przypowieści Deepak Malhotra z humorem, swadą i mądrością podważa nasze założenia na temat biznesu. Jeśli kiedykolwiek przeszło ci przez głowę, że jesteś tylko jedną z myszy goniących po labiryncie, to jest to książka dla ciebie.
Daniel H. Pink, autor Drive i A Whole New Mind

Deepak Malhotra jest profesorem na Harvard Business School. Zajmuje się negocjacjami, organizacją działaniami rynkowymi. Studentów MBA uczy strategii negocjacyjnych, prowadzi także wiele innych zajęć, na przykład program Zarządzanie dla właściciela/prezesa, Zmiana reguł gry, Rodziny w biznesie. Jest autorem (wraz z Maksem Bazermanem) książki: Negotiation Genius: How to Overcome Obstacles and Achieve Brillant Results at the Bargaining Table and Beyond. W 2008 roku Międzynarodowy Instytut Prewencji i Rozwiązywania Konfliktów przyznał jej nagrodę Outstanding Book.