ISBN:9788363778422

Wino, kobiety i śpiew w pałacach arabskich

Autor: George Kass

Wydawnictwo: Dialog

Stron: 300

Opłacalność: 8.03 zł/100 stron

Najniższa cena z poprzednich 30 dni: 24.10 zł.

Oszczędzasz: 48%

To nowe spojrzenie na klasyczną literaturę arabsko-muzułmańską w naszej literaturze orientalistycznej. W pewnym stopniu stanowi powrót do dawnych opowieści o haremowych tajemnicach orientalnych dworów, ale opiera się nie na niezweryfikowanych opowieściach europejskich podróżników, lecz na oryginalnych średniowiecznych arabskich źródłach historycznych i literackich. Poznajemy tajemnice alkowy, miłość i zdradę, chwile szczęścia i tragedii miłosnych. Wszystko to okraszone jest wspaniałą poezją, która towarzyszy Arabom we wszystkich chwilach ich życia. To Orient jakże odmienny od tego, który znamy z ekranów telewizorów. Autor, arabista i pisarz, umiejętnie wprowadza nas w ten tajemniczy świat w sposób barwny i ciekawy, nie sprzeniewierzając się przy tym filologicznej i kulturoznawczej metodzie naukowej.

Prof. dr hab. Marek M. Dziekan

 

Muzułmanie, podbijając nowe terytoria, zetknęli się z innymi, wyżej rozwiniętymi kulturami. Wiadomo, że dawne obyczaje orientalne, czy to bizantyjskie, czy perskie, wymagały na przykład, by w każdym wytwornym domostwie znajdowali się eunuchowie. I chociaż islam potępiał ten obyczaj, a Koran, a nawet tradycja beduińska go zakazywały, to nowa tradycja wprowadzona przez Abbasydów sankcjonowała zakazane praktyki.

Prof. dr hab. Edward Szymański

 

Georges Kass w książce Wino, kobiety i śpiew opisuje powszechność zjawiska zwanego muğūn w kulturze i literaturze arabskiej wieków średnich, tolerancyjność społeczeństwa abbasydzkiego oraz dyskusyjność purytanizmu islamu klasycznego. Muğūn należy do terminów, które trudno przełożyć na języki obce, w tym na język polski, choć dotyczy pojęć i zjawisk nieobcych innym kulturom. Muğūn jest zjawiskiem nieostrym, oznacza wykraczanie poza ustalone normy w kulturze i literaturze w celu zaspokojenia różnych potrzeb, w tym wolności własnej, rozrywki i wytchnienia. Chodzi również o zadziwienie odbiorcy, kimkolwiek by on był, odwagą w naruszaniu norm społecznych, a także jego prywatności, przez odwoływanie się do najwrażliwszych sfer ludzkiej aktywności związanych z seksualnością i sprawami ciała.

Prof. dr hab. Ewa Machut-Mendecka

 

Najlepsza cena: Zinamon
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.23 zł

Znaleziono 14 ofert ebooków od 24.10 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
29.35 zł ebuczek.pl
mobi epub
30.00 zł inbook.pl
mobi epub
30.02 zł gandalf.com.pl
mobi epub
od 6.92 zł
(dostęp online)
31.82 zł ibuk.pl
mobi epub
od 29.51 zł
(dla stałych klientów)
32.79 zł ebookpoint.pl
mobi epub
32.79 zł bezdroza.pl
mobi epub
32.93 zł swiatebookow.pl
mobi epub
33.50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
od 9.99 zł
(w abonamencie)
40.00 zł legimi.com
mobi epub
40.00 zł woblink.pl
mobi epub
  27.60 zł
w programie Nexto Premium
42.78 zł nexto.pl
mobi epub
46.00 zł publio.pl
mobi epub
46.00 zł virtualo.pl
mobi
24.10 zł zinamon.pl
epub
24.10 zł zinamon.pl

George Kass - inne e-booki

E-booki podobne do "Wino, kobiety i śpiew w pałacach arabskich"