Traktat filozoficzny o relacjach wśród ludzi. Autor jako pierwszy chyba w dziejach ludzkiej cywilizacji przenosi ekologiczne zależności w społeczeństwie, tłumacząc relacje między ludzkimi zachowaniami w opcji makro w społeczeństwach, jak i mikro w tak zwanym zaciszu domowego ogniska.

Antropocenoza reguluje środowisko biocenozy, w którym człowiek wykorzystuje przyrodę i rolnictwo dla własnych celów jako podstawową strategię ekologiczną różniąc się od innych przedstawicieli fauny dużą integracją i zdolnością do samoregulacji przy wykorzystaniu dostępnych mu narzędzi i innych środków.

 

Autor wysunął dużo głębsze i dalej wybiegające wnioski niż tylko traktowanie jednostki ludzkiej jako faunę wykorzystującą do swoich celów przyrodę i rolnictwo. Przeprowadził analizę działania antropocenozy, biorąc pod uwagę elementy składowe, mogące kształtować ludzki byt dzięki kontaktom i współżyciu z innymi człekokształtnymi. Jego szczegółowość, mimo skondensowanej wersji pracy, wyjaśnia i pomaga zrozumieć zależności powstające w różnych skupiskach ludzkich na różnych poziomach cywilizacji. Wyjaśnia nam nasze zachowania przy użyciu naukowych pojęć.