ISBN:9788363842369

Echa dawnej Warszawy. Kościoły i Kaplice

Autor: Piotr Otrębski

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Stron: 264

Opłacalność: 12.72 zł/100 stron

Oszczędzasz: 33%

W każdym mieście kościoły odgrywają ważną rolę –tak społeczną, jak i przestrzenną. XII-wieczny angielski filozof Jan z Salisbury porównywał miasto do ludzkiego ciała: pałac i katedra odpowiadały jego zdaniem głowie. Pozycję kościołów w dawnych miastach podkreślała ich dominacja wysokościowa. Sylweta miejska miała swój porządek, w którym najniżej rosły drewniane chaty, średnio wysoko domy murowane, dalej pałace, a najwyżej kościelne wieże. Ta hierarchia została z czasem zaburzona.

Dla badacza miasta historia kościoła zawsze będzie historią przestrzeni, na której się on znajduje – dawnej jurydyki, obrębu parafii, czy nawet dzielnicy –oraz historią ludzi z nim związanych. Dzieje stołecznych świątyń splotły się z dziejami miasta i Polski. Kiedy płonęła Warszawa, płonęły kościoły, gdy była odbudowywana, one powstawały z gruzów. Są pamiątkami narodowymi –miejscami koronacji władców, wotami dziękczynnymi, ale także arenami krwawych walk. To wreszcie panteony wielkich Polaków, galerie rzeźby i malarstwa.

W założeniu teksty są przystępnie podanymi opowieściami o kościołach i miejscach na mapie stolicy. Opowieścii te mają charakter gawęd – tak znakomicie zadomowionych w warszawskiej tradycji literackiej.

Najlepsza cena: Gandalf
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.27 zł

Znaleziono 10 ofert ebooków od 33.57 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
33.57 zł gandalf.com.pl
mobi epub
40.00 zł empik.pl
mobi epub
40.00 zł woblink.pl
mobi epub
40.00 zł virtualo.pl
mobi epub
40.01 zł swiatebookow.pl
mobi epub
45.00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  29.94 zł
w programie Nexto Premium
46.41 zł nexto.pl
mobi epub
49.90 zł publio.pl
mobi epub
49.90 zł litres.pl
mobi epub
od 6.99 zł
(w abonamencie)
49.90 zł legimi.com

Piotr Otrębski - inne e-booki

E-booki podobne do "Echa dawnej Warszawy. Kościoły i Kaplice"