Czy płacić dzieciom za czytanie książek albo za dobre stopnie? Ile jest warte zanieczyszczone środowisko? Czy etyczne jest wynagradzanie ludzi za testowanie nowych niebezpiecznych leków, albo za oddawanie organów? Czy obywatelstwo jest na sprzedaż? Michael J. Sandel ma inteligencję, odwagę i dowcip potrzebne do zadawania niełatwych pytań.

Okrzyknięty przez amerykańskie media profesorem Ruchu Oburzonych, Sandel zastanawia się nad granicami rynku, robi przegląd gorących tematów debaty publicznej. Dziś logika kupna i sprzedaży nie odnosi się już do dóbr materialnych, ale stopniowo zaczyna rządzić całym naszym życiem. Czas zadać sobie pytanie, czy chcemy tak żyć, pisze.

Michael Sandel jest światowej rangi filozofem polityki, uczy na uniwersytecie Harvarda - na jego kurs o „sprawiedliwości” przychodzi do 1500 studentów; nie ma na Harvardzie sali, która by pomieściła więcej osób, w niektórych latach wśród studentów organizowano loterie, by zdecydować, kto wejdzie. Owocem tego kursu jest między innymi książka, Sprawiedliwość, która stała się filozoficznym bestsellerem stulecia; sprzedano już ponad 1,5 miliona egzemplarzy na całym świecie (polski przekład ukaże się jesienią nakładem Kurhaus Publishing). Czego nie można kupić za pieniądze, też jest już bestsellerem; w ubiegłym roku autor miał w Seulu na jej temat wyklad dla 14 000 osób (!) zebranych na stadionie.

Książka Michaela Sandela to najwyższej próby refleksja intelektualna nad dzisiejszym światem i społeczeństwem. Autor, charyzmatyczny wykładowca z Harvardu ma rzadki dar czynienia spraw złożonych zrozumiałymi, a nawet zabawnymi. Prowokuje i inspiruje do refleksji i dyskusji.


Temat tej książki (moralność i rynek) to niewątpliwie jeden z centralnych problemów dzisiejszego społeczeństwa, zarówno w krajach dawnego, jak i świeżego kapitalizmu. (…) Potrzebujemy – pisze Sandel – publicznej debaty (o społeczeństwie, w jakim chcielibyśmy żyć), by zatrzymać rynki tam, gdzie powinny być. Debaty, której, skarży się Sandel, dziś nie ma. Jego książka ma być zaproszeniem do takiej debaty.  Czy to jednak wystarczy? Czy brak debaty nie jest raczej symptomem niż przyczyną? Pasjonujące pytania, pasjonująca książka.
prof. Krzysztof Michalski, fragment polskiego wstępu

 

Michael J. Sandel (ur. 1953): jeden z najwybitniejszych współczesnych amerykańskich filozofów. Absolwent Uniwersytetu Brendeis, pracę doktorską obronił w Oxfordzie. Od 1980 roku wykłada filozofię polityczną na wydziale nauk politycznych, stosunków międzynarodowych i administracji Uniwersytetu Harvarda. Sympatię studentów i popularność medialną zdobył w szczególności dzięki cyklowi wykładów, zatytułowanemu: „Sprawiedliwość. Jak należy postępować”. Uczestniczyło w nich do tej pory blisko 15 tysięcy studentów, a kiedy zaczęła retransmitować je brytyjska telewizja BBC, Sandel stał się znany na całym świecie. Autor kilku książek, m.in. Liberalism and the Limits of Justice (1982), Democracy’s Discontent (1996), Justice. What’s the right thing to do (2010).