ISBN:9788364145193

Księga jaskini skarbów to jest Me`ârath gazze - Księga następstwa pokoleń czyli Historia patriarchów, królów i ich następców od stworzenia świata d...

Autor: św. Efrem Syryjczyk

Wydawnictwo: Armoryka

Oszczędzasz: 45%

Księga Jaskini Skarbów, często zwana także krócej - Jaskinią Skarbów, to jedna z apokryficznych ksiąg nowotestamentowych, której autorstwo jest przypisywane św. Efremowi Syryjczykowi. Istnieje również opinia, iż apokryf powstał w Mezopotamii, w środowisku i języku syryjskim, w wieku IV (a w późniejszym okresie był jedynie przeredagowywany czy też uzupełniany) i jeśli nawet nie sam św. Efrem jest jego autorem lub redaktorem, to może nim być ktoś z jego otoczenia, z jego szkoły. Dla Zachodu Jaskinię Skarbów odkrył Giuseppe Simone Assemani (1687-1768), duchowny maronicki rodem z Hasroun na północy Libanu, wybitny orientalista i pracownik Biblioteki Watykańskiej. Sam Assemani, chociaż wiedział co zawiera Księga Jaskini Skarbów - mianowicie okres pięciu i pół tysiąca lat dziejów ludzkości, od stworzenia świata do śmierci Jezusa Chrystusa, bliżej się nią nie zainteresował. Apokryf doczekał się gruntownego badania i publikacji dopiero w XIX wieku. W roku 1883 Carl Bezold opublikował pierwszy przekład syryjskiego tekstu księgi. Należy zwrócić uwagę na pełny tytuł apokryfu, który brzmi: Księga Jaskini Skarbów. Księga następstwa pokoleń. Historia patriarchów, królów i ich następców od stworzenia świata do ukrzyżowania Chrystusa. Chociaż w tytule, jako pierwsza, występuje Jaskinia Skarbów, czyli miejsce na zboczu góry poniżej Raju, gdzie Adam i Ewa zamieszkali po popełnieniu grzechu pierworodnego i wypędzeniu ich z Edenu, nie ona jest najważniejsza. Najważniejsze są bardzo szczegółowe genealogie zawarte w tej księdze, czyli właśnie owo „następstwo pokoleń” mające ukazać, iż Jezus Chrystus był potomkiem Adama. I z tego właśnie powodu księga owa winna mieć szczególne znaczenie dla chrześcijan.

Najlepsza cena: Septem
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 13 ofert ebooków od 6.77 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
6.77 zł septem.pl
mobi epub
od 6.09 zł
(dla stałych klientów)
6.77 zł ebookpoint.pl
mobi epub
od 4.92 zł
(dostęp online)
9.84 zł ibuk.pl
mobi epub
9.85 zł gandalf.com.pl
mobi epub
  6.15 zł
w programie Nexto Premium
11.44 zł nexto.pl
mobi epub
12.30 zł woblink.pl
mobi epub
12.30 zł publio.pl
mobi epub
12.30 zł litres.pl
mobi epub
12.98 zł swiatebookow.pl
mobi epub
13.66 zł empik.pl
mobi epub
13.66 zł virtualo.pl
mobi epub
od 6.99 zł
(w abonamencie)
13.66 zł legimi.com
mobi
8.00 zł zinamon.pl
epub
8.00 zł zinamon.pl

E-booki podobne do "Księga jaskini skarbów to jest Me`ârath gazze - Księga następstwa pokoleń czyli Historia patriarchów, królów i ich następców od stworzenia świata d..."