Wypędzony to opowieść o świecie w epoce wielkiej przemiany, o śmierci niemieckiego Breslau i narodzinach polskiego Wrocławia. Po wojnie oba narody stanęły w obliczu historycznej katastrofy, zmuszone do opuszczenia swych „małych ojczyzn” – Polacy Kresów, Niemcy Dolnego Śląska. Miliony ludzi zostały wypędzone z własnej ziemi. Powieść nie boi się trudnych pytań, podważa stereotypowe wizerunki Polaków i Niemców, opowiada o ludziach uwikłanych w dramat tamtych czasów.

Początek czerwca 1945 roku. Do zniszczonego, dopiero co zdobytego Wrocławia przybywa Jan Korzycki, uciekający przed UB porucznik Armii Krajowej. Zacierając za sobą ślady, pod przybranym nazwiskiem wstępuje do milicji. Otrzymuje zadanie wytropienia „komendanta Festung Breslau”, jak każe się tytułować przywódca konspiracyjnego niemieckiego Werwolfu. Korzycki usiłuje przeżyć w obcym, pogrążonym w chaosie i bezprawiu mieście, broniąc jego mieszkańców przed szabrownikami i niedobitkami nazistów.

Jacek Inglot

Debiutował w połowie lat 80. na łamach czasopism poświęconych fantastyce. Publikował teksty w „Problemach”, „Feniksie”, „Nowej Fantastyce”, „Playboyu”. Do tej pory wydał powieści Inquisitor (1996) i Quietus (1997) – obie nominowane do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, a także zbiór opowiadań Bohaterowie do wynajęcia (2004, wspólnie z Andrzejem Drzewińskim) oraz powieść o tematyce współczesnej Porwanie sabinek (2008) i baśń fantasy Eri i smok (2009). Mieszka we Wrocławiu.