Lista Grundmanna

Autor: Robert Sulik

Wydawnictwo: Melanż

Stron: 650

Opłacalność: 7.28 zł/100 stron

Oszczędzasz: 17%

W czasie drugiej wojny światowej Dolny Śląsk był miejscem szczególnym. Właśnie tam, z dala od linii frontu, rozpoczęto budowę największej kwatery Adolfa Hitlera, ulokowano liczne zakłady zbrojeniowe i tajne laboratoria badawcze.

Na Dolny Śląsk ewakuowano również ludność cywilną z obszarów zagrożonych alianckimi nalotami i sprowadzono olbrzymią ilość dóbr materialnych. Najcenniejszymi skarbami nie były jednak depozyty bankowe, złoto zrabowane w krajach okupowanych czy surowce niezbędne do prowadzenia wojny, ale dzieła sztuki. Wśród nich znajdowały się setki kolekcji prywatnych i publicznych, dziesiątki tysięcy obrazów, rzeźb, grafik, unikalne dokumenty archiwalne, cenne księgozbiory i numizmaty. Bezpieczne schronienie zapewniły im dolnośląskie pałace, zamki i kościoły, a opiekę nad nimi sprawował prof. Günther Grundmann, regionalny konserwator zabytków, który do dziś uchodzi za postać kontrowersyjną i zagadkową.

Dzięki unikalnym dokumentom odnalezionym w niemieckich archiwach powstała Lista Grundmanna – szczegółowa relacja z akcji zabezpieczania dzieł sztuki na Dolnym Śląsku. Jej przebieg i kulisy tworzenia ponad 100 składnic, w których przechowywano bezcenne skarby kultury, wzbogaca 300 niepowtarzalnych fotografii.

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.31 zł

Znaleziono 10 ofert ebooków od 47.33 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 42.60 zł
(dla stałych klientów)
47.33 zł ebookpoint.pl
mobi epub
47.83 zł gandalf.com.pl
mobi epub
50.73 zł swiatebookow.pl
mobi epub
51.50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  34.20 zł
w programie Nexto Premium
53.01 zł nexto.pl
mobi epub
57.00 zł empik.pl
mobi epub
57.00 zł virtualo.pl
mobi epub
57.00 zł publio.pl
mobi epub
57.00 zł litres.pl
mobi epub
57.00 zł ibuk.pl