Jak chłopakowi z małego miasteczka w Missouri udało się stworzyć jedną z największych korporacji rozrywkowych na świecie – The Walt Disney Company? Biografia „Walt Disney – Potęga Marzeń” to przemawiająca do wyobraźni bestsellerowa opowieść o tym, jak ważne są w życiu marzenia i determinacja by je spełniać!

Gdy powstawała Myszka Miki, niektórzy twierdzili że jest kopią Walta Disneya. Sam Disney często tłumaczył, że „Mi­ki jest sympatycznym facetem, który nigdy nikogo nie skrzywdził, który popada w niezawinione przez siebie kłopoty, ale zawsze dzielnie udaje mu się pokonać przeciwności losu”. Zarówno Walt, jak i Miki mieli awanturnicze usposobienie, łą­czyło ich poczucie sprawiedliwości, cechowała prostolinijność i chło­pięce pragnienie współzawodnictwa. Obaj byli też bezwzględnymi wyznawcami powszechnej idei Horatia Algera – drogi "od pucybuta do milionera", gdzie ubodzy chłopcy, spełniają swoje "amerykańskie marzenie" dzięki ciężkiej pracy, odwadze i determinacji.

Bob Thomas – znany biograf gwiazd i autor wielu książek poświęconych wszechwładcom Hollywoodu, takim Jack Warner, David O. Selznick czy Darryl F. Zanuck, jako jedyny z biografów , który zmierzył się z historią twórcy Disneylandu, miał dostęp do prywatnych zbiorów rodziny Disneyów. Dzięki temu „Potęga marzeń” nie jest tylko opowieścią opisującą mechanizmy niezwykłej kariery artysty i przedsiębiorcy, a przede wszystkim opowieścią o człowieku, który dzięki swojej niezłomności i konsekwencji, doszedł na szczyty potęgi w amerykańskiej fabryce snów . Trudności, jakie stawiało przed nim życie, wyzwalały w nim energię i nowe pomysły. Lubił wyzwania i łatwo się nie poddawał.

O prawa do ekranizacji Mary Poppins, Disney toczył prawdziwe boje z jej autorką, Pamelą L. Travers prawie… dwadzieścia lat! Film okazał się niebywałym sukcesem komercyjnym i artystycznym, uhonorowanym przyznaniem 5 Oscarów. W końcu Walt obiecał swojej córce Diane, że zrealizuje ekranizację tej powieści i jak zwykle dopiął swego.

Książka Boba Thomasa jest zbyt krótka… ale to dobry sposób, by dowiedzieć się czegoś o tym niezwykłym człowiek.

Ray Bradbury, „Los Angeles Times”

(…) zdarzenia i anegdoty składają się na zajmującą opowieść (…) notatki, listy i fotografie dostarczają masy szczegółów. Thomas podarował nam książkę sympatyczną i pouczającą.

Daniel Menaker, „New York Times Book Review”

Dla miłośników Disneya, ta książka stanie się prawdziwa biblią o tym niezwykłym człowieku, jego marzeniach i jak udało mu się je osiągnąć.

Barry Morrison, „Denver Post”

Więcej na: www.dreambooks.com.pl

***

Fragment z Posłowia Tłumaczki Teresy Rutkowskiej Biografii BOBA THOMASA „WALT DISNEY - POTĘGA MARZEŃ”

„Diane Disney Miller, córka Walta Disneya, zmarła 19 listopada 2013 roku w wieku osiemdziesięciu lat. Od śmierci ojca do ostatnich dni troskliwie dbała o spuściznę po nim. (…) Powiada się, że przed laty z jej inspiracji powstał pierwszy park rozrywki Disneyland, namówiła też ojca, by zrealizował film Mary Poppins według jej ukochanej książki napisanej przez Pamelę Lyndon Travers. Pertraktacje z autorką trwały wiele lat i dopiero dzieci Diane mogły się cieszyć efektem ekranowym magicznej historii o tajemniczej, niezwykłej niani, która uczyła swych podopiecznych, że nie można rezygnować z marzeń i trzeba wierzyć w siłę wyobraźni, niani, która przywróciła upragniony ład w rodzinie i zespoliła jej członków mocnymi więzami miłości. Te przesłania były w pewnym sensie ideą sprawczą wszystkich działań Walta Disneya. Będąc już dojrzałym człowiekiem i poważnym przedsiębiorcą, pielęgnował w sobie dziecięcy instynkt twórczy, tłumiony w czasach, gdy jako malec musiał ciężko zarabiać na życie. (…)

Książka Boba Thomasa odnosi się do tego pierwszego okresu budowania przyszłego imperium, naznaczonego wyjątkowym, osobistym i w dużym stopniu niepodzielnym oddziaływaniem jego twórcy na wszystkich poziomach struktury przedsiębiorstwa. Autor kładzie nacisk przede wszystkim na osobowość Walta Disneya, wskazując na te jej cechy, które sprawiły, że stał się on jedną z najważniejszych postaci XX wieku, o ogromnym wpływie na kształt dzisiejszej kultury popularnej. Jego droga życiowa jest w pewnym sensie typową realizacją najsłynniejszego amerykańskiego mitu od gazeciarza do milionera. Ale Thomas wskazał na jej niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju bieg, a przede wszystkim mocno osadził ją w amerykańskiej rzeczywistości i historii, nadał jej pragmatyczny, logiczny wymiar. (…)

Od chwili wydania książki Thomasa powstało co najmniej kilkanaście relacji o życiu Walta Disneya w najrozmaitszych formułach, także komiksowej czy skierowanej do dziecięcego czytelnika. Niektóre z nich, wykorzystując różne mniej lub bardziej wiarygodne źródła, dążą do zdyskredytowania postawy twórcy, przede wszystkim w aspekcie jego wyborów politycznych czy ideologicznych, inne starają się ukazać go w miarę wielostronnie, jeszcze inne są wyraźnie tendencyjne czy nastawione na sensację. Thomas miał nad nimi wszystkimi przewagę co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, poznał Disneya osobiście i mógł sam oszacować go jako człowieka, po drugie, rodzina Disneyów udostępniła mu szereg materiałów archiwalnych, do których inni później nie mieli już dostępu, zapewniając mu jako autorowi – jak sam podkreśla – maksymalną swobodę w ich doborze. Dlatego też niemal wszyscy późniejsi autorzy musieli odnosić się do książki Thomasa i czerpać z niej informacje źródłowe, a z uwagi na wiarygodność oceniana jest ona wysoko, mimo że pisarz nie ukrywa, iż był głęboko zafascynowany postacią swojego bohatera. Unikając więc kwestii zbyt drażliwych lub niemożliwych wówczas do weryfikacji, wydobywa niejednoznaczność i złożoność tej postaci, którą w skrajnie odmienny sposób odbierała najbliższa rodzina czy przyjaciele, a inaczej – wrogowie bądź konkurenci.”

© Dream Books, 2014