Zjawisko przestępczości zorganizowanej cechuje się niezwykłą dynamiką. Sprawcy dostosowują formy swojej działalności do aktualnej sytuacji gospodarczej i polityczno-społecznej. Stąd też informacje o formach zorganizowanej działalności przestępczej i metodach jej zwalczania, zawarte w różnych publikacjach, stosunkowo szybko tracą swoją aktualność.

Skuteczne przeciwdziałanie opisywanemu zjawisku wymaga przygotowania wyspecjalizowanych kadr zarówno w organach ścigania, jak i w innych instytucjach przeciwdziałających przestępczości zorganizowanej i zagrożonych jej działaniami (administracja państwowa i samorządowa, administracja gospodarcza, instytucje finansowe i kontrolne, przedsiębiorstwa). Zapotrzebowanie na dobrze przygotowanych specjalistów potrafiących skutecznie a jednocześnie zgodnie z prawem podejmować walkę z przestępczością zorganizowaną ciągle wzrasta. Poza ogólną wiedzą o formach przestępczości zorganizowanej, mechanizmach najczęściej występujących przestępstw, narzędziach i metodach działania grup przestępczych niezbędna jest aktualna wiedza o środkach, jakimi dysponuje państwo i jego obywatele w walce z tymi strukturami. Narzędzia te oraz sposoby ich stosowania są ciągle doskonalone, zmieniają się odpowiednie przepisy i ich interpretacja.

Celem tej publikacji jest więc zarówno przedstawienie najbardziej aktualnych zagrożeń ze strony przestępczości zorganizowanej oraz środków, jakimi można ją skutecznie zwalczać, jak i omówienie praktycznych zasad stosowania tych środków.

Publikacja przeznaczona nie tylko dla studentów prawa i kierunków związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym, ale także dla osób i instytucji już zaangażowanych w zwalczanie opisywanego zjawiska. Treść publikacji oparta jest na wynikach dotychczasowych badań prowadzonych w tym obszarze w kraju i za granicą, jak i na własnych doświadczeniach autora zajmującego się tą problematyką praktycznie i teoretycznie od ponad trzydziestu lat.