Ekscytująca powieść o przeszłości, która choć zapomniana to… nie daje o sobie zapomnieć. Co tak naprawdę wydarzyło się przed wielu laty? Skąd to uporczywe poczucie winy, które dręczy głównego bohatera i narratora opowieści?

Najnowsza bestsellerowa książka Christera Mjåseta autora „Lekarza, który wiedział za dużo” i „Białych kruków

Czterdziestoletni Håkon pierwszy raz od dwudziestu lat powraca do Lillehammer na pogrzeb przyjaciela. Ledwie dojechawszy do celu już żałuje swojej decyzji.

Mężczyzna staje przed koniecznością spojrzenia w przeszłość, na coś, co dręczyło go przez całe życie. Dawno temu zniknęła jego przyjaciółka, w tym samym czasie inne sprawy potoczyły się fatalnie. Co właściwie zrobili, on i jego koledzy?

Czterej dawni znajomi spotykają się po latach przy okazji pogrzebu Kristoffera – przyjaciela z dzieciństwa. Każdy z nich musi zmierzyć się z bolesnymi wydarzeniami, które rozegrały się latem, dawno temu. To wówczas ich młoda przyjaciółka zniknęła bez śladu, ale nie było to jedyne przerażające wydarzenie, do którego wtedy doszło… Dlaczego Håkon nosi w sobie poczucie winy?

Opowieść w mistrzowski sposób obnaża nieprzyjemne uwarunkowania psychologiczne dorastania w małym norweskim mieście, w zwyczajnym, jak się wydawało, środowisku. Dzięki sugestywnym przejściom między współczesnym pogrzebem a wydarzeniami z czasów młodości bohaterów, czytelnik stopniowo poznaje brutalną prawdę. Powieść pasjonuje i trzyma w napięciu aż do ostatniej strony.

 

W tej dobrze skomponowanej powieści z Lillehammer, w której dojrzały mężczyzna wraca do miasta swojego dzieciństwa, żeby wziąć udział w pogrzebie, Christer Mjåset zahacza o kryminał. Wbrew swej woli bohater musi zmierzyć się z niewyjaśnionymi tajemnicami z feralnego lata, w którym wraz z bandą chłopaków rozbijał się po okolicy, jego bliska przyjaciółka zniknęła bez śladu i przeżył rozpad rodziny.
-Arne Hugo Stølan, VG

Perełka, opowieść, która szybko może zostać uznana za najlepszą powieść norweską wśród ostatnich nowości. 

Powieść zawiera elementy kryminału, ale jest czymś więcej: budzi skojarzenia z „Rzeką tajemnic” Dennisa Lehane’a i fantastycznymi niemalże-kryminałami Håkona Nessera „Kim Novak nigdy nie wykąpała się w jeziorze Genezaret” czy „Cienie i deszcz”. Nie odstaje też od nich szczególnie; jest to ekscytująca, wciągająca i wartka opowieść o tym, jak czas rzuca cienie na nasze życie, o przyjaźni, wspólnocie i rozstaniu. Autor pisze w sposób wyważony i bezpretensjonalny, w stylu, który pasuje do materiału. Tworzy też dobre dialogi.
-
Ørjan Greiff Johnsen

 

Christer Mjåset (ur. 1973) jest lekarzem i pisarzem młodego pokolenia. Dotychczas wydał cztery książki, w tym dwa zbiory opowiadań – z czego pierwszy, En dans der veien slutter (Taniec u końca drogi) z 2003 jest zarazem jego debiutem literackim. W swoich powieściach Mjåset umiejętnie łączy wiedzę lekarską z kunsztem literackim. Cechuje go narracyjna rzetelność i przywiązanie do detali. Jego opowiadania, podobnie jak powieści, są wielowątkowe, z bogatą galerią postaci i skomplikowaną intrygą.