W szarej rzeczywistości Polski Ludowej na przełomie lat 70. I 80. XX wieku, w patologicznej rodzinie dorasta mała Ania. Dziewczynka żyjąca w atmosferze ciągłego strachu i doświadczająca okrucieństw ze strony ojca – alkoholika, dzięki dziecięcej mądrości i wrażliwości tworzy swój własny świat osadzony na fundamencie miłości. Historia jej życia to pasmo cierpień i strat, lecz nie brakuje w niej optymizmu, bo choć dziecko doświadcza bólu i nienawidzi za doznawane krzywdy to równocześnie bezwarunkowo kocha i uczy się trudnej sztuki wybaczania.

„Czcij ojca swego” to powieść tak prawdziwa i mocna, że mogło ją napisać tylko życie. I choć konfrontuje czytelnika z ciemną stroną ludzkiej natury, to jednocześnie przypomina, że droga ludzkiego życia zawsze może się odmienić.

To gorzka i poruszająca opowieść o zranionym dzieciństwie oraz młodości, która zawsze ma nadzieję na lepsze jutro. Ela Sidi kreśli sugestywne emocjonalnie krajobrazy, których tłem jest rzeczywistość PRL – wprawdzie widziana z perspektywy siedmioletniego dziecka, lecz pozbawiona infantylizmu i sentymentalnego idealizowania. Odważny styl autorki intryguje przenikliwością oraz intensywnością odczuć.

 

Ela Sidi (ur.1965) – polska pisarka mieszkająca w Izraelu, tłumaczka z języka hebrajskiego, autorka bloga „Gojka z Izraela”. Ceniona publicystka, nominowana do Nagrody PAP i uhonorowana w 2014 roku laurem „Grand Press”. Jej głośny bestseller „Izrael oswojony”, znalazł się na liście książek nominowanych do Nagrody im. Beaty Pawlak.