Bestsellerowa powieść izraelskiej autorki, uhonorowana prestiżową literacką nagrodą Bernsteina 2015

Historia zakazanej miłości osadzona w rzeczywistości różnic kulturowych i silnej przynależności narodowej.

Liat, 29 – letnia Izraelka, absolwentka uniwersytetu w Tel Awiwie i Himli, 27 – letni Arab, artysta, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Bagdadzie. Oboje los rzucił aż do Nowego Jorku, w sam środek tamtejszej srogiej zimy, daleko do rodzinnych stron i rodzimego upalnego lata.

Spotykają się przypadkowo. Oboje młodzi, daleko od domu, w obcym sobie klimacie, stęskni za bliskowschodnim słońcem. Szybko znajdują sobie miejsce zarezerwowane tylko dla nich dwojga, ich własny, intymny świat. W mrocznych zakątkach oraz w szczelinach życia rzeczywistość jednak dopada ich pod postacią ich izraelskich rówieśników i warczy na nich groźnie.

To, co zaczyna się w chłodzie wczesnej zimy w Nowym Jorku, kończy się w szczycie oślepiającego słońcem lata na plaży w Jaffie. Skomplikowana historia dwojga młodych ludzi uwikłanych w kulturowe i narodowościowe zależności, pełna jest zwrotów i namiętności. Przeszkody piętrzą się nawet wtedy, gdy każde z nich próbuje pójść własną drogą - Liat wraca do Tel Awiwu, a Hilmi do wsi Jifna, na północ od Ramallah. To historia, która nigdy się nie kończy.

 

"Jestem pod wrażeniem... Nawet (asymetryczna) tragedia dwóch narodów nie przesłania eleganckiej historii miłosnej, nakreślonej precyzyjnie delikatną kreską. Ta książka pod wieloma względami jest nadzwyczajna".

- Amos Oz

 

Dorit Rabinyan urodziła się w Izraelu w rodzinie perskich żydów. Otrzymała wiele prestiżowych nagród literackich, między innymi Itzhak Vinner Prize, the ACUM Award, Nagrodę Premiera oraz Jewish Wingate Quarterly Award. Jej pierwsza powieść „Persian Brides” oraz druga - „A strand of a thousand pearls”, obie były bestsellerami i zostały przetłumaczone na 15 języków. W 2014 roku Rabinyan opublikowała swą trzecią powieść pt. „Żywopłot”, która bardzo szybko stała się również bestsellerem w Izraelu. Wpływowy magazyn Ha’aretz uznał ją za najlepszą książkę roku, a w 2015 roku autorka otrzymała za nią prestiżową izraelską nagrodę literacką Bernstein Award. W styczniu 2016 roku „Żywopłot” stał się powodem skandalu politycznego. Minister edukacji usunął książkę z listy lektur dla licealistów, co wzburzyło elity intelektualne Izraela. Na skutek licznych protestów szybko wycofał się jednak ze swojego niefortunnego stanowiska.

Nagroda Bernsteina 2015 - jedna z najważniejszych nagróf literackich w Izraelu

Bestseller przełomu 2015/2016 roku