EDWARD GUZIAKIEWICZ

WAKACJE W IZRAELU

Akcja tej powieści toczy się w rozświetlonym słońcem Izraelu, niewielkim ale znanym kraju, położonym na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Z racji oryginalnego usytuowania geograficznego i burzliwej historii mieszają się w nim jak w tyglu różne narodowości, rasy, religie i kultury, a przeszłość rzuca zaskakujące wyzwania współczesności. Dla chrześcijan to przede wszystkim Ziemia święta, dla wielu innych — znakomity cel wypraw turystycznych i pociągające nadmorskie ośrodki wypoczynkowe. 

O czym są „Wakacje w Izraelu”? Podzielona na dziewięć rozdziałów powieść jest swoistą literacką nowenną do Ducha Świętego. Wyrasta z zachwytu nad nurtem charyzmatyczno-przebudzeniowym współczesnego chrześcijaństwa. Główny bohater znajduje odpowiedź na niepokojące go pytania w Jerozolimie — w wieczerniku, w którym otrzymuje dar modlitwy językami.

Jednak jest to — przede wszystkim — opowieść o nastolatkach, o świecie ich doznań i przeżyć. Dwoje młodziutkich przyjaciół z Polski, Paweł i Anka, udaje się do Izraela na kilkanaście dni — w celach turystycznych i pielgrzymkowych. Ów egzotyczny kraj przerasta ich oczekiwania, a zderzenie z nim okazuje się prawdziwym wstrząsem — szczególnie dla Pawła. Akcję tej powieści autor umieścił w drugiej połowie lat siedemdziesiątych, a dokładnie — w lipcu 1978 roku. Był to okres przełomowy. W sierpniu zmarł papież Paweł VI, zaś w październiku kolejnym następcą św. Piotra został Polak, kard. Karol Wojtyła. 

Fascynacja Izraelem nie wiąże się z narodowością autora, ten jest bowiem w trzech czwartych Polakiem, a w jednej czwartej Austriakiem, ale z jego studiami uniwersyteckimi. Pisarz jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Odkrycie owego wyjątkowego kraju zawdzięcza teologii, a szczególnie naukom biblijnym. Przy pisaniu tej powieści inspiracją dla niego był ponadto nakręcony przez Andrzeja Wajdę film „Pilatus und Andere” („Piłat i inni”), oparty na motywach „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa.