ISBN:9788365086099

Anty-Lewiatan. Doktryna polityczna i prawna Murraya Newtona Rothbarda

Autor: Radosław Wojtyszyn

Wydawnictwo: Instytut Ludwiga von Misesa

Anty-Lewiatan. Doktryna polityczna i prawna Murraya Newtona Rothbarda autorstwa dr. Radosława Wojtyszyna jest świetnie zorganizowanym i kompetentnym przewodnikiem po myśli amerykańskiego filozofa, ekonomisty i publicysty i z pewnością może służyć za cenne narzędzie dla osób, które chcą pogłębić i uporządkować swoją wiedzę o libertarianizmie.

Anty-lewiatan powstał na podstawie rozprawy doktorskiej, którą Radosław Wojtyszyn obronił w 2012 roku na Wydziale, Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego (był to prawdopodobnie pierwszy doktorat w Polsce poświęcony tematyce ściśle libertariańskiej). W pierwszej części książki czytelnicy znajdą omówienie źródeł myśli Rothbarda — między innymi zwięzłe, acz wyczerpujące przedstawienie tradycji prawno-naturalnej. Druga część to rekonstrukcja podstaw systemu zbudowanego przez Rothbarda: od ekonomii, przez system prawny po relacje między jednostką a społeczeństwem. Trzecia i czwarta część książki są poświęcone krytyce instytucji państwa i najważniejszych państwowych polityk — zarówno z pozycji prawnych, jak i ekonomicznych. Ostatnia część Anty-Lewiatana dotyczy Rothbardowskiej wizji ładu bezpaństwowego.

Dr Jakub Bożydar Wiśniewski we wstępie do książki napisał:

[Rothbard] świadomie i jawnie nawiązuje […] m.in. do indywidualistycznego anarchizmu Lysandera Spoonera, do myśli socjologicznej Franza Oppenheimera i jego przeciwstawienia środków ekonomicznych środkom politycznym, czy też do propozycji Gustave’a de Molinariego, aby w duchu konsekwentnego stosowania zasad klasycznej ekonomii politycznej zlikwidować państwowe monopole prawno-obronne i zastąpić je konkurującymi ze sobą podmiotami rynkowymi. Wielką zasługą Rothbarda jest jednak kompleksowe rozwinięcie myśli powyższych autorów i nadanie im formy spójnej, całościowej filozofii społecznej, łączącej prawnonaturalny anarchizm z głęboką ekonomiczną świadomością natury i implikacji zjawiska własności prywatnej. Książka Radosława Wojtyszyna w skrupulatny sposób prezentuje czytelnikowi szeroką panoramę owych różnorodnych inspiracji Rothbarda, dobitnie podkreślając fakt, że stworzył on syntezę równie intrygującą, co erudycyjną.

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 11 ofert ebooków od 18.95 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub pdf
od 17.06 zł
(dla stałych klientów)
18.95 zł ebookpoint.pl
mobi epub pdf
od 6.92 zł
(dostęp online)
19.60 zł ibuk.pl
mobi epub pdf
19.63 zł ebuczek.pl
mobi epub pdf
19.88 zł gandalf.com.pl
mobi epub pdf
  14.70 zł
w programie Nexto Premium
22.79 zł nexto.pl
mobi epub pdf
24.50 zł virtualo.pl
mobi epub pdf
24.50 zł swiatebookow.pl
mobi epub pdf
od 6.99 zł
(w abonamencie)
24.50 zł legimi.com
mobi epub
24.50 zł empik.pl
mobi epub
24.50 zł litres.pl
mobi
22.10 zł zinamon.pl
epub
22.10 zł zinamon.pl
pdf
22.10 zł zinamon.pl

E-booki podobne do "Anty-Lewiatan. Doktryna polityczna i prawna Murraya Newtona Rothbarda"