Zwykłe przedmioty, z których na co dzień korzystamy, mówią wiele o epoce, w której powstały i w której się ich używało. Olga Drenda zebrała wiele artefaktów z czasu polskich przemian przełomu lat 80 .– 90.i pozwoliła im dojść do głosu. Wskutek tego powstała książka będąca fascynującym zapisem polskiej codzienności okresu transformacji. Książka, którą najpierw czyta się z zapartym tchem a potem trzeba przemyśleć.

Fotografie, kolorowe magazyny i czasopisma ezoteryczne, kalendarze, reklamy, kasety wideo, okładki książek. W tym wszystkim widać przeobrażającą się rzeczywistość; współistnienie dwóch kulturowych i estetycznych porządków. Widać także marzenia i aspiracje Polaków, którzy za wszelką cenę pragną być nowocześni i „dogonić Zachód”. Obok barów mlecznych pojawiają się fastfoody, adidasy wypierają sofiksy, telewizja emituje pierwsze reklamy (prusakolep!), ludzie z wypiekami na twarzy uczestniczą w seansach spirytystycznych Kaszpirowskiego.

Autorka opisując minione czasy unika sentymentalizmu i popadania w nostalgię, ale też wystrzega się ironii. Rzeczowo,  z antropologiczną wrażliwością i wyczuciem analizuje to, co udało jej się zdokumentować. Jej książka to fragment historii Polski opowiedzianej przez pryzmat przedmiotów i obyczajów.

Olga Drenda – dziennikarka i tłumaczka, absolwentka Etnologii i Antropologii Kultury UJ. Publikowała m.in. w "Polityce", "The Guardian", "2+3D", "Glissando", "Dwutygodniku", "Lampie", "Digital Camera Polska", "Tygodniku Powszechnym", "Szumie", "Trans/Wizjach", "Gazecie Magnetofonowej". Współpracowała z festiwalem Unsound i lubelskim Centrum Spotkania Kultur. Współautorka polskiego przekładu Delikatnego mechanizmu iWybuchowego biletu W.S. Burroughsa, tłumaczka scenariuszy filmowych oraz  fragmentów Bukaresztu Małgorzaty Rejmer na język angielski. Założycielka i autorka strony Duchologia Polska. Mieszka w Mikołowie.