ISBN:9788365271211

Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji

Autor: Olga Drenda

Wydawnictwo: Karakter

Stron: 256

Opłacalność: 10.66 zł/100 stron

Oszczędzasz: 30%

Zwykłe przedmioty, z których na co dzień korzystamy, mówią wiele o epoce, w której powstały i w której się ich używało. Olga Drenda zebrała wiele artefaktów z czasu polskich przemian przełomu lat 80 .– 90.i pozwoliła im dojść do głosu. Wskutek tego powstała książka będąca fascynującym zapisem polskiej codzienności okresu transformacji. Książka, którą najpierw czyta się z zapartym tchem a potem trzeba przemyśleć.

Fotografie, kolorowe magazyny i czasopisma ezoteryczne, kalendarze, reklamy, kasety wideo, okładki książek. W tym wszystkim widać przeobrażającą się rzeczywistość; współistnienie dwóch kulturowych i estetycznych porządków. Widać także marzenia i aspiracje Polaków, którzy za wszelką cenę pragną być nowocześni i „dogonić Zachód”. Obok barów mlecznych pojawiają się fastfoody, adidasy wypierają sofiksy, telewizja emituje pierwsze reklamy (prusakolep!), ludzie z wypiekami na twarzy uczestniczą w seansach spirytystycznych Kaszpirowskiego.

Autorka opisując minione czasy unika sentymentalizmu i popadania w nostalgię, ale też wystrzega się ironii. Rzeczowo,  z antropologiczną wrażliwością i wyczuciem analizuje to, co udało jej się zdokumentować. Jej książka to fragment historii Polski opowiedzianej przez pryzmat przedmiotów i obyczajów.

Olga Drenda – dziennikarka i tłumaczka, absolwentka Etnologii i Antropologii Kultury UJ. Publikowała m.in. w "Polityce", "The Guardian", "2+3D", "Glissando", "Dwutygodniku", "Lampie", "Digital Camera Polska", "Tygodniku Powszechnym", "Szumie", "Trans/Wizjach", "Gazecie Magnetofonowej". Współpracowała z festiwalem Unsound i lubelskim Centrum Spotkania Kultur. Współautorka polskiego przekładu Delikatnego mechanizmu iWybuchowego biletu W.S. Burroughsa, tłumaczka scenariuszy filmowych oraz  fragmentów Bukaresztu Małgorzaty Rejmer na język angielski. Założycielka i autorka strony Duchologia Polska. Mieszka w Mikołowie.

Najlepsza cena: Karakter
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.21 zł

Znaleziono 11 ofert ebooków od 27.30 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
27.30 zł karakter.pl
mobi epub
28.08 zł litres.pl
mobi epub
30.42 zł publio.pl
mobi epub
31.49 zł inverso.pl
mobi epub
31.98 zł ibuk.pl
mobi epub
33.25 zł gandalf.com.pl
mobi epub
35.50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  23.40 zł
w programie Nexto Premium
36.27 zł nexto.pl
mobi epub
od 35.10 zł
(dla stałych klientów)
39.00 zł ebookpoint.pl
mobi epub
39.00 zł swiatebookow.pl
mobi epub
40.00 zł woblink.pl

Olga Drenda - inne e-booki

E-booki podobne do "Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji"