ISBN:9788365271297

Miasta wyśnione. Siedem wizji urbanistycznych, które kształtują nasz świat

Autor: Wade Graham

Wydawnictwo: Karakter

Stron: 328

Opłacalność: 7.47 zł/100 stron

Oszczędzasz: 30%

Pasjonujący przewodnik po świecie, w którym żyjemy – świecie architektury i urbanistyki, budynków, osiedli i miast.

Wade Graham napisał książkę, jakiej mógłby mu pozazdrościć niejeden popularyzator wiedzy. Na trzystu stronach pomieścił historię najważniejszych dwudziestowiecznych koncepcji architektonicznych i ich twórców, kontekstu, w jakim powstały, i wreszcie wpływu, jaki wywarły na kształt naszych miast. Autor przedstawia dobrze nam znany świat architektury w nowym świetle, ukazuje genezę form urbanistycznych, które nas otaczają, oraz kreśli sylwetki marzycieli i wizjonerów, którzy swoje miasta wyśnione powoływali do istnienia tworząc tym samym naszą rzeczywistość.

Goodhue i miasto romantyczne, neoklasycyzm Burnhama, miasto racjonalne Le Corbusiera, antymiasto Wrighta, miasto samoorganizujące się Jacobs i Duany’ego, miasto konsumenckie Gruena i Jerdego, wreszcie miasto techno-ekologiczne Tengego i Fostera – ta książka to kopalnia wiedzy, świetne wprowadzenie w świat architektury i urbanistyki, oraz fascynujący przewodnik po naszym świecie, pozwalający zrozumieć, dlaczego wygląda on właśnie tak.

Miasta wyśnione to książka, która eksploruje nasze miasta w nowy sposób – jako wyraz często sprzecznych pomysłów na to, jak powinniśmy mieszkać, pracować, działać, kupować i myśleć. Opowiada o prawdziwych architektach i myślicielach, których wymarzone miasta stały się wzorcami dla świata, w którym żyjemy. Od XIX stulecia po dziś to, co zaczęło się jako wizjonerskie koncepcje – nieraz utopijne, nieraz dziwaczne, zawsze kontrowersyjne – było stopniowo przyjmowane i realizowane na ogromną skalę, stając się naszą konkretną rzeczywistością, w miastach całego świata, od Dubaju przez Szanghaj i Londyn po Los Angeles. Na podstawie biografii tych najważniejszych marzycieli i bojowników, oraz ich uczniów i antagonistów, którzy przekładali lub kontestowali ich plany, możemy prześledzić losy nie tylko form urbanistycznych, które nas otaczają – domów, wieżowców, domów kultury, wspólnot mieszkaniowych, galerii handlowych, deptaków, autostrad i przestrzeni między nimi – ale też idei, które były dla nich natchnieniem, ucieleśnionych w budynkach, dzielnicach i całych miastach. W Miastach wyśnionych chcę pokazać, jak zobaczyć świat, który już zamieszkujemy, w nowym świetle, przekonać się, skąd biorą się nasze formy urbanistyczne – nasza architektura – w jaki sposób chcą nas kształtować, jak z kolei my kształtujemy je i jak uczestniczymy w tym całym procesie” – pisze autor we wstępie.

 Wade Graham – amerykański historyk, architekt krajobrazu, autor tekstów poświęconych architekturze i urbanistyce.    

Najlepsza cena: Karakter
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.19 zł

Znaleziono 11 ofert ebooków od 24.50 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
24.50 zł karakter.pl
mobi epub
od 22.05 zł
(dla stałych klientów)
24.50 zł ebookpoint.pl
mobi epub
25.20 zł litres.pl
mobi epub
28.49 zł inverso.pl
mobi epub
28.70 zł ibuk.pl
mobi epub
29.83 zł gandalf.com.pl
mobi epub
30.60 zł woblink.pl
mobi epub
31.50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  21.00 zł
w programie Nexto Premium
32.55 zł nexto.pl
mobi epub
35.00 zł swiatebookow.pl
mobi epub
35.00 zł publio.pl

E-booki podobne do "Miasta wyśnione"