Po raz pierwszy po polsku majstersztyk reportażu wojennego autorstwa Michaela Herra, który później współtworzył inspirowany książką film Czas Apokalipsy.

Realizm i absurd wojny, okrucieństwo, zezwierzęcenie i próby ocalenia resztek człowieczeństwa. Cała prawda o wojnie w Wietnamie i wojnie w ogóle, przekazana z dziennikarską rzetelnością przez naocznego świadka opisywanych wydarzeń, reportera wojennego Michaela Herra.

Nikt nie przedstawił wojny tak jak on. Przez dwa lata (1967–1969), pracując jako korespondent pisma „Esquire”, towarzyszył żołnierzom na froncie i był świadkiem ich wojennego delirium. Po powrocie napisał Depesze – swoją jedyną, uważaną za arcydzieło reportażu, książkę. W literacko olśniewający sposób przedstawił w niej to, co zobaczył w Wietnamie: obłęd, szał zabijania, tłumiony narkotykami strach, roztrzaskaną ludzką psychikę. Tekst – pełen hipnotycznych wizji, poetyckich metafor i żołnierskiego slangu – oddając stan surrealnego upojenia wojną, jest równocześnie jej sugestywnym oskarżeniem. Niektóre z postaci sportretowanych w Depeszach stały się pierwowzorami bohaterów filmu Coppoli Czas Apokalipsy, którego Herr był współscenarzystą.

Depesze, opublikowane w Stanach Zjednoczonych w 1977 roku, szybko stały się klasykiem gatunku. Wreszcie możemy je przeczytać po polsku.