ISBN:9788365282286

Córka rzeźbiarza

Autor: Tove Jansson

Wydawnictwo: Marginesy

Stron: 144

Opłacalność: 15.92 zł/100 stron

Oszczędzasz: 15%

Zbiór kilku autobiograficznych opowiadań Tove Janson – wszechstronnie utalentowanej artystki, znanej głównie za sprawą Muminków.

W Córce rzeźbiarza Tove wraca pamięcią do czasów dzieciństwa i przedstawia świat z punktu widzenia dziecka – małej Tove będącej narratorem. To opowieść o matce, ojcu, dziecku i sztuce. Ta ostatnia odgrywa tu główna rolę, podobnie jak w życiu tej utalentowanej rodziny poświęcającej większość czasu realizacji swoich pasji. Matka Tove była rysownikiem, ojciec rzeźbiarzem, sama Tove zaś malarką, ilustratorką i pisarką nie tylko książek dla dzieci.

Opisuje ona czasy swego dzieciństwa z punktu widzenia wrażliwego dziecka, tworząc obrazy czarodziejskie, mityczne, a jednocześnie mocno osadzone w rzeczywistości. Można tu odnaleźć źródła przesłania książek o Muminkach i pierwowzory niektórych postaci. Całość napisana jest pięknym, sugestywnym, poetyckim językiem doskonale obrazującym świat widziany oczami dziecka.

 

Tove nigdy nie napisała klasycznej autobiografii, choć stworzyła wiele autoportretów – w książkach, listach, ilustracjach, obrazach. Opowiadania o dziecku i rodzicach artystach napisała w 1959 roku, rok po śmierci ukochanego ojca, Victora Janssona. Tak na ten temat pisała w liście do przyjaciółki: „teraz nie piszę już dla dzieci, ale o pewnym dziecku – dla dorosłych. Ciężko jest i ekscytująco bez pomocy Doliny Muminków”. Książka ta jest pierwszą lekturą Tove skierowaną do dorosłych czytelniików i pozbawioną ilustracji. Stanowi ona niejako punkt zwrotny w literackiej karierze artystki.

W Córce rzeźbiarza Tove Jansson nie kryła już historii rodzinnych pod płaszczem muminkowej metafory, nie wymyślała imion dla swoich bohaterów. Opowiadała o zabawach, przygodach, o domu, a przede wszystkim o wspaniałej rodzinie i miłości, bez których z pewnością niełatwo byłoby jej stać się jedną z najwybitniejszych artystek XX wieku.

A jak doszło do powstania tomu? – tę historię przytacza Boel Westin, autorka biografii Tove Jasson. Mama Muminków. Poproszona przez jeden z magazynów „o tekst z bożonarodzeniowym przepisem z dzieciństwa, Tove zaproponowała mu w zamian «bezprzepisową» historię o fińskich i szwedzkich zwyczajach podczas świąt u Janssonów – jeden wielki chaos, podsumowała, jako przykład podając obchodzenie dnia Świętej Łucji w Boże Narodzenie. To wspomnienie dało początek opowieściom z Córki rzeźbiarza, która ukazała się jesienią 1968 roku. Był to kolejny literacki punkt zwrotny, bardziej wyrazisty niż Tatuś Muminka i morze. Pierwsza książka dla dorosłych, bez rysunków, bez trolli. Córka rzeźbiarza obejmuje opowiadania o matce, ojcu i dziecku, o sztuce i miłości. Praca i uczucie to jeden temat, rzeźba i ilustracje – drugi.
Opowieści córki mówią o twórczym ojcu, ale w równym stopniu o twórczej matce. W praktyce sztuka miała swoją hierarchię: tato rzeźbi, mama rysuje zarobkowo, ale słowa należą do niej. Mamine opowiadania zajmują oczywiste miejsce w świecie dziecka. Opowiadanie staje się taką samą świętością, jaką jest sztuka, i przybiera formę ceremonii równie ważną jak odlewanie figur z gipsu, otoczone szacunkiem i powagą.
Córką rzeźbiarza napisała s w o j ą wersję dziecięcych lat. Mieści się w niej artystyczna topografia, para ludzi sztuki i myślenie obrazami, którym przesiąkają język i życie”.

Atos Wirtanenen, wieloletni przyjaciel Tove, po przeczytaniu tej książki napisał do autorki list, w którym udzielał jej najwyższych pochwał:
Mam nadzieję, że będziesz kontynuowała tę baśń w swoim życiu. Piszesz dla ludzi w każdym wieku. Jestem obecnie na dobrej drodze ku 100 [latom], ale czułem się, jakbym miał 10 [lat], gdy Cię czytałem. Sama jesteś w każdym wieku, najmłodsza i najstarsza, i wciąż na początku swojego życia, które przeżyłaś już kilka razy. Jest na to krótkie i precyzyjne słowo: geniusz.

Najlepsza cena: Gandalf
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.14 zł

Znaleziono 6 ofert ebooków od 22.93 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
22.93 zł gandalf.com.pl
mobi epub
23.00 zł virtualo.pl
mobi epub
24.50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
24.84 zł swiatebookow.pl
mobi epub
27.00 zł empik.pl
mobi epub
  16.20 zł
w programie Nexto Premium
27.00 zł nexto.pl

Tove Jansson - inne e-booki

E-booki podobne do "Córka rzeźbiarza"