Bodo wśród gwiazd. Opowieść o losach twórców przedwojennych kabaretów

Autor: Anna Mieszkowska

Wydawnictwo: Marginesy

Stron: 386

Opłacalność: 5.7 zł/100 stron

Oszczędzasz: 31%

Twórcy polskiej kultury rozrywkowej okresu międzywojennego. Kim byli i jak potoczyły się późniejsze losy gwiazd polskiej piosenki, filmu, tańca?

Nie ma już pokolenia, które tę kulturę tworzyło i w niej żyło. Mimo to ta nieznana przeszłość sprzed ponad stu lat jest coraz bardziej atrakcyjna dla wnuków i prawnuków ludzi tamtego okresu. Zajmuje nas życie i działalność twórców przedwojennych scen i scenek rozrywkowych, oraz gwiazd kabaretowych.

Książka ta jest odpowiedzią na rosnące od lat zainteresowanie historią kabaretu i kultury rozrywkowej sprzed II wojny światowej. Na temat teatrów rewiowych ukazują się publikacje naukowe i popularne. Powstają również liczne biografie artystów występujących w tych teatrach. Wydawane są płyty z dawnymi piosenkami, zarówno wykonania oryginalne jak i współczesne. Powstają filmy dokumentalne i fabularne, a nawet serial. Wydaje się, że chcemy nadrobić długi czas milczenia o tym co było wartościowego i ciekawego w naszej kulturze rozrywkowej okresu międzywojennego.

O ty jest ta opowieść prezentująca kilkanaście najbardziej znanych postaci piosenki, tańca i filmu: obok Eugeniusza Bodo znaleźli się to Fryderyk Járosy, Stefania Górska, Zofia Terné, Maria Modzelewska, Konrad Tom i Zula Pogorzelska, Feliks Konarski i Nina Oleńska, Alfred Schűtz, Renata Bogdańska-Anders, Gwidon Borucki, Wojciech Wojtecki, Wiktor Budzyński, Stanisław Ruszała i Loda Halama. Spośród autorów - m.in. najjaśniejsza gwiazda, czyli Marian Hemar.

Bohaterów tamtych lat przypominają fotografie, recenzje z występów, artykuły prasowe, plakaty, ale też listy, dokumenty. Nic w sztuce nie jest tak krótkotrwałe, jak teatr, a w teatrze - piosenka. Bo jak ktoś kiedyś powiedział: `proszę zauważyć, jak ulotna jest ludzka pamięć i jak szybko przemija sława`.

Książka, którą mamy przed sobą, próbuje przypomnieć tę zacierającą w pamięci przeszłość, uwiecznić to co ulotne i krótkotrwałe, przechować dla kolejnych pokoleń to co warte poznania i zapamiętania.

Najlepsza cena: Empik
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.17 zł

Znaleziono 13 ofert ebooków od 22,01

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
22,01 zł empik.pl
mobi epub
od 4,92 zł
(dostęp online)
23,93 zł ibuk.pl
mobi epub
25,52 zł ravelo.pl
mobi epub
od 22,98 zł
(dla stałych klientów)
25,53 zł ebookpoint.pl
mobi epub
26,68 zł gandalf.com.pl
mobi epub
28,39 zł swiatebookow.pl
mobi epub
29,00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  19,14 zł
w programie Nexto Premium
30,30 zł nexto.pl
mobi epub
od 6,99 zł
(w abonamencie)
31,89 zł legimi.com
mobi epub
31,89 zł publio.pl
mobi epub
21,90 zł
(z kodem prom.)
31,90 zł woblink.pl
mobi epub
31,90 zł virtualo.pl
mobi
25,50 zł zinamon.pl
epub
25,50 zł zinamon.pl

Anna Mieszkowska - inne e-booki

E-booki podobne do "Bodo wśród gwiazd. Opowieść o losach twórców przedwojennych kabaretów"