ISBN:9788365282552

Bodo wśród gwiazd. Opowieść o losach twórców przedwojennych kabaretów

Autor: Anna Mieszkowska

Wydawnictwo: Marginesy

Stron: 386

Opłacalność: 7.28 zł/100 stron

Oszczędzasz: 12%

Twórcy polskiej kultury rozrywkowej okresu międzywojennego. Kim byli i jak potoczyły się późniejsze losy gwiazd polskiej piosenki, filmu, tańca?

Nie ma już pokolenia, które tę kulturę tworzyło i w niej żyło. Mimo to ta nieznana przeszłość sprzed ponad stu lat jest coraz bardziej atrakcyjna dla wnuków i prawnuków ludzi tamtego okresu. Zajmuje nas życie i działalność twórców przedwojennych scen i scenek rozrywkowych, oraz gwiazd kabaretowych.

Książka ta jest odpowiedzią na rosnące od lat zainteresowanie historią kabaretu i kultury rozrywkowej sprzed II wojny światowej. Na temat teatrów rewiowych ukazują się publikacje naukowe i popularne. Powstają również liczne biografie artystów występujących w tych teatrach. Wydawane są płyty z dawnymi piosenkami, zarówno wykonania oryginalne jak i współczesne. Powstają filmy dokumentalne i fabularne, a nawet serial. Wydaje się, że chcemy nadrobić długi czas milczenia o tym co było wartościowego i ciekawego w naszej kulturze rozrywkowej okresu międzywojennego.

O ty jest ta opowieść prezentująca kilkanaście najbardziej znanych postaci piosenki, tańca i filmu: obok Eugeniusza Bodo znaleźli się to Fryderyk Járosy, Stefania Górska, Zofia Terné, Maria Modzelewska, Konrad Tom i Zula Pogorzelska, Feliks Konarski i Nina Oleńska, Alfred Schűtz, Renata Bogdańska-Anders, Gwidon Borucki, Wojciech Wojtecki, Wiktor Budzyński, Stanisław Ruszała i Loda Halama. Spośród autorów - m.in. najjaśniejsza gwiazda, czyli Marian Hemar.

Bohaterów tamtych lat przypominają fotografie, recenzje z występów, artykuły prasowe, plakaty, ale też listy, dokumenty. Nic w sztuce nie jest tak krótkotrwałe, jak teatr, a w teatrze - piosenka. Bo jak ktoś kiedyś powiedział: `proszę zauważyć, jak ulotna jest ludzka pamięć i jak szybko przemija sława`.

Książka, którą mamy przed sobą, próbuje przypomnieć tę zacierającą w pamięci przeszłość, uwiecznić to co ulotne i krótkotrwałe, przechować dla kolejnych pokoleń to co warte poznania i zapamiętania.

Najlepsza cena: Gandalf
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.17 zł

Znaleziono 5 ofert ebooków od 28.09 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
28.09 zł gandalf.com.pl
mobi epub
29.00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
29.35 zł swiatebookow.pl
mobi epub
  19.14 zł
w programie Nexto Premium
29.67 zł nexto.pl
mobi epub
31.90 zł virtualo.pl

Anna Mieszkowska - inne e-booki

E-booki podobne do "Bodo wśród gwiazd. Opowieść o losach twórców przedwojennych kabaretów"