Czym ludzki mózg różni się od komputera? Czy to możliwe, że jesteśmy śmiertelni tylko dlatego, że wciąż jeszcze nie chcemy żyć wiecznie? Co się stanie, kiedy sztuczna inteligencja zacznie dominować nad biologiczną? Czy w XXI wieku dojdzie do fuzji biologii z technologią i robotyką? I czy to znaczy, że ludzie na dobre zamienią się w roboty? Ray Kurzweil snuje porywającą opowieść o przyszłości człowieka i stawia tezę, że przeznaczeniem naszej cywilizacji jest fuzja człowieka z maszyną. To przeznaczenie nazywa „Osobliwością” (ang. Singularity). Osobliwość ma nadejść do 2045 roku.
Z najdrobniejszymi szczegółami, analizując setki wzorców, opisuje, jak z biegiem lat z ludzi „analogowych przekształcimy się w Człowieka 2.0 («W naszym krwiobiegu krążyć będą miliardy nanobotów. Będą niszczyć patogeny, poprawiać błędy DNA, eliminować toksyny i wykonywać wiele innych zadań, by poprawić nasze fizyczne samopoczucie. W rezultacie będziemy w stanie żyć bez końca, nie starzejąc się…») i Człowieka 3.0 («Stajemy się cyborgami»).
Książka Kurzweila to literacki hołd złożony magii technologii. Od ostatniego jej wydania (2006) minęło już kilka lat, czas miał zatem szansę zweryfikować niektóre ze śmiałych tez autora. Jego ogólne przesłanie pozostaje jednak wciąż aktualne, a lektura „Nadchodzi Osobliwość” to fascynująca przygoda.

„Główną siłą tej książki jest pokazanie procesów, z jakimi mamy do czynienia, i skali zmian, jakie nas czekają. Konkluzje każdy może sobie wyciągnąć sam” – Maciej Żukowski, wiceprezes zarządu OPOKA TFI

„Ze wszystkich ludzi, których znam, Kurzweil najlepiej zna się na przewidywaniu przyszłości” – Bill Gates, amerykański przedsiębiorca, twórca Microsoftu