Twórczyni kultowej dobranocki Jacek i Agatka nie ma nic do ukrycia przed swoimi czytelnikami. W tej pierwszej na rynku wydawniczym biografii poświęconej jej osobie, ze szczerością i humorem opowiada o swym życiu zawodowym i prywatnym, o teraźniejszości i niełatwej przeszłości.

Wanda Chotomska – jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich pisarek, autorka ponad dwustu wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży, audycji radiowych i telewizyjnych, twórczyni przebojów m.in. zespołu Gawęda. Podziwiali ją wszyscy, którzy się z nią zetknęli. Wciąż jest wulkanem energii. Zawsze elegancka, świetnie uczesana, ubrana, z perfekcyjnym makijażem i gustownie dobraną biżuterią. Zgrabna, szczupła i w doskonałej formie, nieustannie zawstydza niewyczerpaną energią młodszych kolegów marzących po pracowitych dniach o odpoczynku.

Barbara Gawryluk, dziennikarka radiowa związana z Radiem Kraków stworzyła żywy i fascynujący portret nie tylko powszechnie znanej twórczyni Jacka i Agatki, ale też opisała jej dramatyczne losy wojenne, czasy od lat pięćdziesiątych, gdy debiutowała w „Świecie Młodych”, przez rozwój kariery w dobie PRL-u, jej liczne podróże – do Stanów Zjednoczonych, Chin, Australii, Meksyku, Indii – aż po współczesność. Nie bała się pytać o tematy trudne, często bolesne.

W książce znalazły się rozmowy nie tylko z samą bohaterką biografii, ale także wspomnienia Bohdana Butenki, Joanny Olech, Grzegorza Leszczyńskiego, Joanny Papuzińskiej, Grzegorza Kasdepke oraz córki, Ewy Chotomskiej.

Z tych wszystkich rozmów, wspomnień i zwierzeń wyłania się portret wyjątkowo utalentowanej autorki literatury dla dzieci, ale też niebanalnej kobiety o wielkiej urodzie i równie wielkiej energii i zapale. Wanda Chotomska, jaką poznajemy na kartach książki to charyzmatyczna propagatorka czytelnictwa wśród najmłodszych, a także nietuzinkowa kobieta posiadająca szereg zalet charakteru, za które jest podziwiana nie tylko przez kolegów po fachu, ale też osoba niepozbawiona wad, co również nie zostaje pominięte w pierwszej biografii poświęconej życiu i twórczości autorki.

 

Książka została uzupełniona o bogaty materiał zdjęciowy z archiwum bohaterki.

 

 

Barbara Gawryluk (1957), dziennikarka, tłumaczka, autorka książek dla dzieci. Od 1991 roku związana z Radiem Kraków, w którym w ostatnich latach prowadzi audycje literackie. Jest autorką ponad 20 książek dla dzieci i kilkudziesięciu przekładów szwedzkiej literatury dziecięcej i młodzieżowej. Laureatka nagrody IBBY za upowszechnianie czytelnictwa.

 

Wcale bym się nie zdziwił, gdyby badania DNA wykazały, że Wanda Chotomska jest córką Brzechwy i Tuwima. Michał Rusinek 

Wanda nigdy nie ingerowała w moją pracę. Pozostawiała zawsze ilustratorowi zupełną swobodę, zawsze kojarzy mi się z uśmiechem i dobrymi wierszami. Jest uroczą panią. Bohdan Butenko

Kilka pokoleń Polaków słysząc imię „Wanda”, odruchowo uzupełnia je o nazwisko „Chotomska”. To świadczy nie tylko o sile jej twórczości, ale i osobowości! Szwedzi mają Astrid Lindgren, Finowie Tove Jansson, a Polacy – Wandę Chotomską. Naprawdę nie wyszliśmy na tym źle!​ Grzegorz Kasdepke

Królowa polskiej literatury dla najmłodszych jest tylko jedna. Oto gawęda o jej życiu. Michał Nogaś