ISBN:9788365586841

Słoneczne miasto

Autor: Tove Jansson

Wydawnictwo: Marginesy

Stron: 304

Opłacalność: 6.88 zł/100 stron

Najniższa cena z poprzednich 30 dni: 16.20 zł.

Niezrównana Tove Jansson, najznakomitsza fińska artystka, która znana jest całemu światu jako autorka cyklu książek o Muminkach, pisywała nie tylko dla dzieci.

Właśnie wydana w Polsce książka zawiera dwa opowiadania jej autorstwa: Kamienne pola (przeł. Teresa Chłapowska)  i O słonecznym mieście (przeł. Justyna Czechowska).

W pierwszym z nich poznajemy historię Jonasza, emerytowanego dziennikarza, który staje przed ostatnim w życiu wyzwaniem pisarskim: sporządzenie biografii niejakiego Igreka. W czasie letniego wyjazdu, który ma sprzyjać pracy, dopada go niemoc twórcza. Mimo to wytrwale zbiera materiały do książki a pisząc o cudzym życiu jednocześnie wspomina własne. Jonasz zaczyna uświadamiać sobie różne niewygodne fakty ze swej przeszłości, jak choćby brak bliższych relacji z własnymi córkami. Praca nad biografią staje się dla niego inspiracją do rozpamiętywania własnej historii życia.  Zdaje sobie sprawę z tego, jak często uciekał od konfrontacji z rzeczywistością w świat słów. Dokonuje bolesnego rozrachunku z własnym życiem i samym sobą.

Słoneczne miasto to pełna humoru, ale i smutku, opowieść o starszych ludziach, którzy ostatnie lata życia spędzają w miasteczku na Florydzie, z dala od swych rodzin, wspomnień, korzeni, tego wszystkiego co łączyło ich z dawnym życiem, pozbawieni marzeń, wpatrzeni w niepewną i krótką przyszłość, którą mają jeszcze przed sobą. Tove Jansson z właściwym sobie talentem potrafi w krótkiej formie oddać głębię treści, uczuć i przeżyć bohaterów.

Sama autorka o Słonecznym mieście pisała tak: „Podróżowałam po Ameryce i pewnego wieczoru trafiłam na Florydzie do miasta, w którym było dość cicho. Rano też było pusto i cicho. Stałam na ocienionym roślinami ganku, po lewej i prawej ciągnął się szpaler identycznych ganków. Cisza była niemal przerażająca.

Wtedy zdałam sobie sprawę, że jestem w Słonecznym mieście, mieście dla osób w podeszłym wieku, mieście, w którym słońce świeci przez cały rok, mieście nakierowanym na odpoczynek i święty spokój. Nazwałam je St. Petersburg. I u mnie nie jest ciche, jest tak dzikie i ekscytujące, jak każde inne miejsce na świecie. Starałam się napisać książkę o tym, co to znaczy, gdy człowiek się zestarzeje. I gdy się zakochuje”.

Tove Jansson (1914–2001) najwybitniejsza fińska pisarka, znana na świecie jako autorka serii o Muminkach, malarka, rysowniczka, autorka komiksów. Została uhonorowana Nagrodą Szwedzkiej Akademii w 1994, a w 1966 odznaczona Medalem Hansa Christiana Andersena – międzynarodową nagrodą dla twórców książek dla dzieci. W wydawnictwie Marginesy ukazały się Wiadomość oraz Córka rzeźbiarza, a także Listy Tove Jansson.

Najlepsza cena: Virtualo
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 6 ofert ebooków od 20.90 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
20.90 zł virtualo.pl
mobi epub
23.50 zł gandalf.com.pl
mobi epub
24.50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  16.20 zł
w programie Nexto Premium
25.11 zł nexto.pl
mobi epub
25.65 zł swiatebookow.pl
mobi epub
od 9.99 zł
(w abonamencie)
27.00 zł legimi.com

Tove Jansson - inne e-booki

E-booki podobne do "Słoneczne miasto"