Słoneczne miasto

Autor: Tove Jansson

Wydawnictwo: Marginesy

Stron: 304

Opłacalność: 6.66 zł/100 stron

Oszczędzasz: 25%

Niezrównana Tove Jansson, najznakomitsza fińska artystka, która znana jest całemu światu jako autorka cyklu książek o Muminkach, pisywała nie tylko dla dzieci.

Właśnie wydana w Polsce książka zawiera dwa opowiadania jej autorstwa: Kamienne pola (przeł. Teresa Chłapowska)  i O słonecznym mieście (przeł. Justyna Czechowska).

W pierwszym z nich poznajemy historię Jonasza, emerytowanego dziennikarza, który staje przed ostatnim w życiu wyzwaniem pisarskim: sporządzenie biografii niejakiego Igreka. W czasie letniego wyjazdu, który ma sprzyjać pracy, dopada go niemoc twórcza. Mimo to wytrwale zbiera materiały do książki a pisząc o cudzym życiu jednocześnie wspomina własne. Jonasz zaczyna uświadamiać sobie różne niewygodne fakty ze swej przeszłości, jak choćby brak bliższych relacji z własnymi córkami. Praca nad biografią staje się dla niego inspiracją do rozpamiętywania własnej historii życia.  Zdaje sobie sprawę z tego, jak często uciekał od konfrontacji z rzeczywistością w świat słów. Dokonuje bolesnego rozrachunku z własnym życiem i samym sobą.

Słoneczne miasto to pełna humoru, ale i smutku, opowieść o starszych ludziach, którzy ostatnie lata życia spędzają w miasteczku na Florydzie, z dala od swych rodzin, wspomnień, korzeni, tego wszystkiego co łączyło ich z dawnym życiem, pozbawieni marzeń, wpatrzeni w niepewną i krótką przyszłość, którą mają jeszcze przed sobą. Tove Jansson z właściwym sobie talentem potrafi w krótkiej formie oddać głębię treści, uczuć i przeżyć bohaterów.

Sama autorka o Słonecznym mieście pisała tak: „Podróżowałam po Ameryce i pewnego wieczoru trafiłam na Florydzie do miasta, w którym było dość cicho. Rano też było pusto i cicho. Stałam na ocienionym roślinami ganku, po lewej i prawej ciągnął się szpaler identycznych ganków. Cisza była niemal przerażająca.

Wtedy zdałam sobie sprawę, że jestem w Słonecznym mieście, mieście dla osób w podeszłym wieku, mieście, w którym słońce świeci przez cały rok, mieście nakierowanym na odpoczynek i święty spokój. Nazwałam je St. Petersburg. I u mnie nie jest ciche, jest tak dzikie i ekscytujące, jak każde inne miejsce na świecie. Starałam się napisać książkę o tym, co to znaczy, gdy człowiek się zestarzeje. I gdy się zakochuje”.

Tove Jansson (1914–2001) najwybitniejsza fińska pisarka, znana na świecie jako autorka serii o Muminkach, malarka, rysowniczka, autorka komiksów. Została uhonorowana Nagrodą Szwedzkiej Akademii w 1994, a w 1966 odznaczona Medalem Hansa Christiana Andersena – międzynarodową nagrodą dla twórców książek dla dzieci. W wydawnictwie Marginesy ukazały się Wiadomość oraz Córka rzeźbiarza, a także Listy Tove Jansson.

Najlepsza cena: IBUK
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.14 zł

Znaleziono 13 ofert ebooków od 20,25

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
20,25 zł ibuk.pl
mobi epub
od 19,44 zł
(dla stałych klientów)
21,60 zł ebookpoint.pl
mobi epub
22,94 zł empik.pl
mobi epub
24,30 zł ravelo.pl
mobi epub
24,30 zł swiatebookow.pl
mobi epub
24,50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  16,20 zł
w programie Nexto Premium
25,65 zł nexto.pl
mobi epub
17,00 zł
(z kodem prom.)
27,00 zł woblink.pl
mobi epub
od 6,99 zł
(w abonamencie)
27,00 zł legimi.com
mobi epub
27,00 zł publio.pl
mobi epub
27,00 zł virtualo.pl
mobi epub
27,34 zł gandalf.com.pl
mobi
21,60 zł zinamon.pl
epub
21,60 zł zinamon.pl

Tove Jansson - inne e-booki

E-booki podobne do "Słoneczne miasto"