Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie

Autor: Joanna Kuciel-Frydryszak

Wydawnictwo: Marginesy

Oszczędzasz: 50%

Poetka, wnuczka Tomasza Zana, przyjaciela Mickiewicza, dziś najczęściej przypominana jako sekretarz marszałka Piłsudskiego. Ona sama także bardziej od wierszy ceniła swoją karierę urzędniczki, dumna, że może służyć Polsce. Ale jej debiut poetycki zrobił furorę. Zachwyt wyraził Stefan Żeromski a Jarosław Iwaszkiewicz fascynował się jej wczesnymi wierszami i do końca pozostał jej czytelnikiem. Jej przekład Anny Kareniny do dziś nie stracił świeżości, a spory z redaktorami przeszły do legendy.

To opowieść o życiu poetki, która jest też zapisem czasów i jej zmagań z przeciwnościami: sieroctwem i samotnością, a także wyprawą do czasów i historycznych wstrząsów, które naznaczyły jej losy, czasem przynosząc zmiany na lepsze, a częściej – katastrofy. Na froncie I wojny światowej opatrywała żołnierzy, umarła pół roku przed zakończeniem stanu wojennego, zupełnie niewidoma.

Wielka dama i kontrowersyjna osobowość. „Jest ekscentryczna. Mówi zawsze, co innego, niż się oczekuje, wprost uosobienie przekory” – pisała o niej Maria Dąbrowska. Emancypantka, katoliczka, na pewnym etapie socjalistka mówiła, że nie interesują jej „podziałki polityczne” między ludźmi, ponieważ uznawała, że w każdym obozie politycznym są ludzie głupi i mądrzy oraz przyzwoici i niezbyt porządni.

 

Joanna Kuciel-Frydryszak – absolwentka Polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, dziennikarka, współpracująca m.in. z „Wysokimi Obcasami Extra” i dodatkiem „Gazety Wyborczej” „Ale Historia”; prowadzi zajęcia w Dolnośląskiej Szkole Wyższej.

Autorka biografii Słonimski. Heretyk na ambonie, nominowanej w najważniejszych konkursach na Historyczną Książkę Roku – im. K. Moczarskiego i O. Haleckiego.

 

Najlepsza cena: Swiatksiazki.pl
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.16 zł

Znaleziono 13 ofert ebooków od 17,95

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
17,95 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
22,98 zł litres.pl
mobi epub
25,13 zł ibuk.pl
mobi epub
28,72 zł vagabook.pl
mobi epub
od 25,85 zł
(dla stałych klientów)
28,72 zł ebookpoint.pl
mobi epub
30,03 zł gandalf.com.pl
mobi epub
31,95 zł swiatebookow.pl
mobi epub
35,90 zł virtualo.pl
mobi epub
  19,75 zł
w programie Nexto Premium
35,90 zł nexto.pl
mobi epub
od 6,99 zł
(w abonamencie)
35,90 zł legimi.com
mobi epub
35,90 zł publio.pl
mobi epub
25,90 zł
(z kodem prom.)
35,90 zł woblink.pl
mobi
28,70 zł zinamon.pl
epub
28,70 zł zinamon.pl

Joanna Kuciel-Frydryszak - inne e-booki

E-booki podobne do "Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie"