ISBN:9788365970381

Cień w cień. Za cieniem Zuzanny Ginczanki

Autor: Jarosław Mikołajewski

Wydawnictwo: Dowody na Istnienie

Pewnego dnia z książki na zagraconym biurku wysuwa się oderwany fragment starej gazety z pytaniem:
Kim jesteś, Zuzanno? – Jarosław Mikołajewski nie pamięta, kiedy zapisał to pytanie. Ale pamięta, że pierwszy raz usłyszał o Ginczance, gdy miał kilkanaście lat. „Moja fascynacja zrodziła się z szoku, że chodziło o młodą, zamordowaną poetkę żydowską, o której mówiono, że była piękna jak nikt, jako człowiek i jako kobieta”.
Jedno oko miała niebieskie, drugie zielone. Nie, jedno ciemne, drugie pomarańczowe. „Jej własna twarz ją zdradziła, jej piękna twarz” – powie ktoś później. Wysoka, smukła, ładna, elegancka, piękna, najpiękniejsza, dowcipna, inteligentna, łagodna, choć ironiczna… Poeta goni za cieniem zamordowanej poetki, po której zostało niewiele ponad wspomnienie zjawiskowej urody i nieliczne wiersze, od których nie umie się od kilkudziesięciu lat uwolnić. Mikołajewski wiele razy słyszy w czasie swoich długoletnich poszukiwań poetki: „Zakochałeś się w niej i już”.
Dla tłumacza, poety, bajkopisarza, najbardziej czułego z reporterów granice gatunków nie istnieją. Dlatego reportaż wspierany wymianą korespondencji z włoskim przyjacielem miesza się tu z poezją, by w końcu przejść w dramat – i tak fikcja żeni się z rzeczywistością, żeby opowiedzieć coś, co było lub miało być, lub być powinno.

Cień w cień. Za cieniem Zuzanny Ginczanki nie jest – nie tylko – opowieścią o poetce. To opowieść o kimś, kto jej szuka. O obsesji, legendzie, poezji, wojnie. I o samym szukaniu.

Najlepsza cena: Empik
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.14 zł

Znaleziono 9 ofert ebooków od 25.90 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
25.90 zł empik.pl
mobi epub
od 28.08 zł
(dla stałych klientów)
31.20 zł ebookpoint.pl
mobi epub
31.21 zł publio.pl
mobi epub
35.14 zł gandalf.com.pl
mobi epub
35.50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  23.40 zł
w programie Nexto Premium
36.27 zł nexto.pl
mobi epub
37.05 zł swiatebookow.pl
mobi epub
39.00 zł virtualo.pl
mobi epub
39.00 zł woblink.pl

Jarosław Mikołajewski - inne e-booki

E-booki podobne do "Cień w cień. Za cieniem Zuzanny Ginczanki"