ISBN:9788366177604

Demokratyczne ideały a rzeczywistość

Autor: Halford Mackinder

Wydawnictwo: Fronda

Oszczędzasz: 21%

Mackinder obrazowo tłumaczy mechanizmy tworzenia się nowoczesnych mocarstw
i akumulacji bogactwa dzięki handlowi morskiemu. Wyparcie transportu lądowego jako głównej drogi wymiany handlowej zrewolucjonizowało stosunki międzynarodowe. Brytyjski geograf podkreśla, że fundamentem kultury strategicznej każdego państwa jest jego krwioobieg transportowy.

Problematyka dominacji nad Światową Wyspą, w perspektywie obserwowanej zmiany hegemonicznej i chińskiego projektu Jednego Pasa Jednej Drogi, stanowi jedną z osiowych kwestii współczesnych studiów strategicznych." 

LESZEK SYKULSKI


"W 1919 r. Mackinder spotkał się z Piłsudskim. Przyjechał jako brytyjski komisarz przy wojskach Denikina, by namawiać do współdziałania militarnego Polski i białej Rosji. Piłsudski odmawiając, dał jednocześnie Brytyjczykowi do zrozumienia, że dla Polski, lezącej pomiędzy Niemcami a Sowietami, przewiduje w europejskim rozdaniu rolę podmiotową.


Pod wpływem rozmowy z Komendantem Mackinder wystosował memorandum do premiera Lloyda Georga, w którym postulował budowę niezależnego bloku politycznego na obszarze Międzymorza.

Niebawem się przekonamy, czy w XXI wieku ta mackinderowska myśl rozstrzygnie nową rywalizację w Eurazji. Trzeba koniecznie przeczytać Mackindera, żeby zrozumieć mechanizmy działania sił geopolitycznych, zwłaszcza że Rzeczpospolita położona jest na styku płyt tektonicznych światowej polityki." 

JACEK BARTOSIAK

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.38 zł

Znaleziono 10 ofert ebooków od 55.06 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 49.55 zł
(dla stałych klientów)
55.06 zł ebookpoint.pl
mobi epub
55.56 zł gandalf.com.pl
mobi epub
55.99 zł inverso.pl
mobi epub
62.99 zł ibuk.pl
mobi epub
63.00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  41.99 zł
w programie Nexto Premium
65.09 zł nexto.pl
mobi epub
69.99 zł woblink.pl
mobi epub
69.99 zł publio.pl
mobi epub
69.99 zł swiatebookow.pl
mobi epub
69.99 zł litres.pl

E-booki podobne do "Demokratyczne ideały a rzeczywistość"