Anioł w domu, mrówka w fabryce

Autor: Alicja Urbanik-Kopeć

Wydawnictwo: Krytyka polityczna

Oszczędzasz: 27%

W 1897 roku władze rosyjskie zarządziły przeprowadzenie spisu powszechnego, z którego wynikało, że na 160 tysięcy robotników zatrudnionych w Królestwie Polskim 40 tysięcy to kobiety. Szczególnie wybijał się przemysł włókienniczy, gdzie zatrudniano około 75 tysięcy ludzi, prawie połowę wszystkich pracujących w przemyśle. 30 tysięcy z nich, około 40%, stanowiły kobiety. W niektórych miejscach, jak w Żyrardowie, Łodzi czy Warszawie, w fabrykach bywało więcej robotnic niż robotników.

A mimo to jeszcze pod koniec XIX wieku na ziemiach polskich nawet najbardziej postępowi socjaliści i radykalne emancypantki nie uważali, że robotnica fabryczna to nowy rodzaj kobiety, z którym należy się liczyć. W czasach, gdy na pierwszych stronach gazet czytano o nowych wynalazkach, przemysłowych fortunach i kobietach coraz śmielej sięgających po kolejne prawa, robotnice fabryczne pozostawały niemal niezauważone. A przecież było ich tak wiele i, w porównaniu z kobietami z klasy wyższej, mogły tak wiele.

Książka przygląda się warunkom życia robotnic. Sprawdza, gdzie pracowały, ile im płacono, kto zajmował się ich dziećmi, gdy były w fabryce. Czy umiały pisać i czytać? Co działo się, gdy chorowały, rodziły dziecko, potrzebowały pomocy? Jak same potrafiły sobie tę pomoc wywalczyć? A także stara się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego do ruchu emancypacyjnego zostały zaproszone tak późno i tak niechętnie.

Najlepsza cena: Gandalf
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.22 zł

Znaleziono 12 ofert ebooków od 29.30 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
29.30 zł gandalf.com.pl
mobi epub
  20.44 zł
w programie Nexto Premium
31.68 zł nexto.pl
mobi epub
od 28.73 zł
(dla stałych klientów)
31.92 zł ebookpoint.pl
mobi epub
31.92 zł ibuk.pl
mobi epub
33.83 zł ebuczek.pl
mobi epub
34.06 zł virtualo.pl
mobi epub
34.06 zł empik.pl
mobi epub
od 6.99 zł
(w abonamencie)
34.06 zł legimi.com
mobi epub
34.06 zł swiatebookow.pl
mobi epub
39.90 zł woblink.pl
mobi epub
39.90 zł publio.pl
mobi
35.90 zł zinamon.pl
epub
35.90 zł zinamon.pl

Alicja Urbanik-Kopeć - inne e-booki

E-booki podobne do "Anioł w domu, mrówka w fabryce"