ISBN:9788366272736

Varia

Autor: Stanisław Ignacy Witkiewicz

Wydawnictwo: PIW

Oszczędzasz: 17%

 

Być może niniejszy tom powinien mieć tytuł Małe pisma, zgodnie z przewidywaniem autora, który dedykując wiersz Kobra kuzynce Dziudzi, dodał z właściwą sobie autoironią, że wiersz pochodzi z Małych pism (Kleineren Schrifften) będących częścią Dzieł pośmiertnych (Œuvres posthumes).

Tom zawiera „małe pisma”, które nie znalazły się w wydanych dotąd dwudziestu trzech tomach Dzieł zebranych. Zebrano je w czterech działach + Appendix.

W pierwszym dziale pomieszczono dwa reportaże (z podróży odbytej z Bronisławem Malinowskim do Australii oraz opisujący pierwszy lot samolotem z Katowic do Warszawy), dwa felietony o specyficznej atmosferze Zakopanego oraz anons Witkacego o zamiarze założenia własnego pisma artystyczno-krytycznego.

Dział drugi obejmuje osiem utworów poetyckich i Wierszyki z rysunków.

Lata 1925–1927 to krótki okres powodzenia scenicznego dramatów Witkiewicza. Rezultatem zainteresowania twórczością Witkiewicza było sześć udzielonych przezeń wywiadów prasowych oraz odpowiedź na ankietę zgromadzonych w dziale trzecim.

Dział czwarty to przede wszystkim jednodniówka Papierek lakmusowy (1921) podana bez żadnych ingerencji i poprawek, a także pseudofachowy artykuł Polepszenie na rynku dykt i fornierów wydrukowany pod kryptonimem (kr) w „Codziennej Gazecie Handlowej” oraz zabawny Projekt pogodzenia się p. Bagińskiej z S.I. Witkiewiczem w celu wznowienia normalnych stosunków towarzysko telefonicznych.

Appendix zawiera pełny tekst rozprawy filozoficznej Ogólna podstawa krytyki poglądów Koła Wiedeńskiego i pokrewnych (Zarzut błędnego koła).

Tom wzbogacają ilustracje, m.in. znakomite rysunki Witkacego.

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.20 zł

Znaleziono 9 ofert ebooków od 31.40 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 28.26 zł
(dla stałych klientów)
31.40 zł ebookpoint.pl
mobi epub
31.72 zł gandalf.com.pl
mobi epub
33.64 zł ibuk.pl
mobi epub
  22.68 zł
w programie Nexto Premium
35.15 zł nexto.pl
mobi epub
35.91 zł swiatebookow.pl
mobi epub
37.80 zł empik.pl
mobi epub
37.80 zł virtualo.pl
mobi epub
37.80 zł publio.pl
mobi epub
40.00 zł swiatksiazki.pl

Stanisław Ignacy Witkiewicz - inne e-booki

E-booki podobne do "Varia"