ISBN:9788366315471

Lwowskie wykłady akademickie, tom II - Wykłady z historii filozofii, część II - Wykłady z filozofii średniowiecznej i odrodzeniowej

Autor: Kazimierz Twardowski

Wydawnictwo: Marek Derewiecki

Wieki średnie – coś szarego, ciemnego, noc ducha. Tak okreś­la się je w zwykłym pojęciu. W politycznej historii to czasy feudalne, wojny krzyżowe, państwo rzymskie, walka z duchowną władzą, a przed oczyma stają klasztory, mnisi etc. Obraz szary, bez wyraźniejszych konturów. Ale tylko wtedy, gdy patrzymy z dala. Gdy bliżej, widzimy mnóstwo szczegółów. Pominąwszy polityczną stronę, życie duchowe bardzo rozbudzone. Wielkie wysiłki w celu uchwycenia tego, co często nieuchwytne. Po sobie następują szkoły, systemata, wre walka w łonie samego duchowieństwa, prądy ścierają się nie gorzej niż dziś. Prawda, że nad wszystkim góruje religia, później teologia, ale jest ona jakby ramą, w granicach której najrozmaitsze obrazy. A i poza tymi ramami jest jeszcze coś: filozofowie arabscy i żydowscy, a w Bizancjum również filozofują po swojemu. Co w starożytności płynęło kilkoma wybitnymi rzekami, to teraz z jednej strony się rozlewa w tysięczne strumyczki, w których zwierciadle odbija się myśl ta sama: myśl teologiczna. Dlatego też historia filozofii średniowiecznej nie jest tylko historią samej filozofii, lecz musi tykać się teologii. Podobnie, jak historia pism jest związana z historią języków. Ale ten brak ścisłej granicy nie jest przeszkodą, mylą się też ci, którzy nie uznają filozofii w wiekach średnich. Jest ona zależna od teologii, związana z nią, ale jest. Gdybyśmy tu nawet mówili o upadku filozofii, to i epoki upadku mają swoją historię. (Fragment wykładu Kazimierza Twardowskiego z historii filozofii średniowiecznej, od Filona do IX wieku po Chrystusie)

Najlepsza cena: Gandalf
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.15 zł

Znaleziono 5 ofert ebooków od 28.44 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
28.57 zł ebuczek.pl
pdf
28.44 zł gandalf.com.pl
pdf
od 6.92 zł
(dostęp online)
31.92 zł ibuk.pl
pdf
37.80 zł zinamon.pl
pdf
42.00 zł swiatebookow.pl

Kazimierz Twardowski - inne e-booki

E-booki podobne do "Lwowskie wykłady akademickie, tom II - Wykłady z historii filozofii, część II - Wykłady z filozofii średniowiecznej i odrodzeniowej"