ISBN:9788366460843

Korzenie we krwi. Czystki etniczne w Ameryce

Autor: Patrick Philips

Wydawnictwo: Sonia Draga

Oszczędzasz: 12%

Reportaż Phillipsa o czystkach etnicznych w hrabstwie Forsyth w stanie Georgia to wstrząsający dowód na to, jak głęboko sięgają korzenie przemocy na tle rasowym w Ameryce.

 

Na przełomie XIX i XX wieku w Forsyth mieszkała duża społeczność afroamerykańska, w skład której wchodzili m.in. nauczyciele, rolnicy, kupcy czy służący. Wielu z nich posiadało własne gospodarstwa i ziemie.

We wrześniu 1912 r. trzech młodych, afroamerykańskich robotników zostało oskarżonych o gwałt i zamordowanie białej dziewczyny. Jeden z nich został wyciągnięty z celi i zlinczowany na rynku, dwóch pozostałych powieszono po jednodniowym procesie. Wkrótce hordy „nocnych jeźdźców” rozpoczęły skoordynowaną akcję podpaleń i terroru, wypędzając tym samym wszystkich 1098 czarnych obywateli powiatu. Po wszystkim biali zbierali plony i przejmowali zwierzęta hodowlane swoich dawnych sąsiadów, dyskretnie domagając się „opuszczonych” ziem. Zwęglone ruiny domów i kościołów wkrótce porosły chwastami, a afroamerykańska społeczność Forsyth wraz z nimi odeszła w zapomnienie.

 

Finalista National Book Award, Patrick Phillips, przerwał trwającą od stuleci ciszę i rzucił nieco świata na historię rasistowskiego terroru, który w XXI w. nadal kształtuje Amerykę.

Najlepsza cena: Bezdroża
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.18 zł

Znaleziono 8 ofert ebooków od 28.48 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
28.48 zł bezdroza.pl
mobi epub
od 25.63 zł
(dla stałych klientów)
28.48 zł ebookpoint.pl
mobi epub
  19.50 zł
w programie Nexto Premium
30.23 zł nexto.pl
mobi epub
32.50 zł empik.pl
mobi epub
32.50 zł swiatebookow.pl
mobi epub
32.50 zł virtualo.pl
mobi epub
32.50 zł publio.pl
mobi epub
32.50 zł litres.pl

E-booki podobne do "Korzenie we krwi. Czystki etniczne w Ameryce"