ISBN:9788366480377

Od konfliktów do rzezi. Polacy i Ukraińcy na Kresach II Rzeczpospolitej

Autor: dr Renata Pomarańska

Wydawnictwo: Von Borowiecky

Temat dawnych Kresów Rzeczypospolitej budzi obecnie wiele skojarzeń, ale dominuje wspomnienie ostrego konfliktu o znamionach wojny domowej, któremu w momentach szczególnego nasilenia towarzyszą nieludzkie wprost zbrodnie. Takie obrazy przywołują w pamięci i wyobraźni współczesnych Polaków nazwy kresowych miejscowości:

Batoh, gdzie w 1652 r. z rozkazu Bohdana Chmielnickiego zbuntowani kozacy wymordowali ok. 3500 polskich jeńców;

Humań, w którym w 1768 r. w okresie tzw. koliszczyzny zgładzono w okrutny sposób kilkadziesiąt tysięcy Polaków i Żydów, nie szczędząc przy tym kobiet i dzieci;

Wołyń, który jest miejscem budzącym żywe wspomnienie banderowskiego ludobójstwa, zainicjowanego przez nacjonalistów ukraińskich w 1943 r.

W niniejszej monografii Autorka szuka przyczyn waśni kresowych, które często przeobrażały się w ludobójstwo. Aby na nie wskazać, odwołuje się do teorii konfliktów społecznych, teorii cywilizacji Feliksa Konecznego oraz teorii podłoża historycznego Ludwika Krzywickiego i Kazimierza Dobrowolskiego. Książka łączy w sobie wyniki badań z zakresu socjologii, nauk politycznych, stosunków międzynarodowych i historii. Wpisuje się zatem w nurt cenionych współcześnie badań interdyscyplinarnych".

Jak pisze prof. zw. dr hab. Lesław H. Haber: "Niezaprzeczalnym walorem książki jest jej innowacyjne ujęcie konfliktu społecznego w odniesieniu do rzeczywistości kresowej i z uwzględnieniem teorii naukowych mogących pomóc w wytłumaczeniu zjawisk społecznych, które zachodziły na Kresach przez wieki w sposób jedynie im przynależny. Publikacja wpisuje się w obecnie jeden z najważniejszych trendów badawczych, jakim jest interdyscyplinarność".


Z kolei zdaniem dr. hab. Ryszarda Michalaka, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego: "Monografia spełnia wysokie standardy metodologiczne i merytoryczne. W wymiarze utylitarnym winna posłużyć decydentom polskiej polityki zagranicznej jako zbiór argumentów na rzecz rozliczenia zbrodni ludobójstwa wołyńskiego i małopolskiego oraz neutralizowania odradzającego się szowinizmu ukraińskiego. Naturalnie, odbiorcami książki będą też wszystkie osoby interesujące się tematyką kresową".

 

Najlepsza cena: Ebuczek
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.13 zł

Znaleziono 10 ofert ebooków od 23.17 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
23.17 zł ebuczek.pl
mobi epub
23.17 zł ebuczek.pl
mobi epub
23.17 zł ebuczek.pl
mobi epub
23.17 zł ebuczek.pl
mobi epub
23.17 zł ebuczek.pl
mobi epub
23.17 zł ebuczek.pl
pdf
23.80 zł gandalf.com.pl
pdf
27.12 zł septem.pl
pdf
od 24.41 zł
(dla stałych klientów)
27.12 zł ebookpoint.pl
pdf
30.50 zł zinamon.pl
pdf
  19.74 zł
w programie Nexto Premium
30.60 zł nexto.pl
pdf
32.90 zł virtualo.pl
pdf
32.90 zł legimi.com
pdf
33.90 zł swiatebookow.pl
pdf
od 6.92 zł
(dostęp online)
33.90 zł ibuk.pl

E-booki podobne do "Od konfliktów do rzezi. Polacy i Ukraińcy na Kresach II Rzeczpospolitej"