ISBN:9788366500082

Ginczanka

Autor: Izolda Kiec

Wydawnictwo: Marginesy

Oszczędzasz: 50%

W Warszawie już za życia była legendą kawiarnianej cyganerii drugiej połowy lat 30. Przyjaźniła się z Tuwimem i Gombrowiczem, polemizowała z Karpińskim i Słonimskim. W czasie wojny uciekła do Lwowa, a stamtąd do Krakowa. W 1944 roku została zatrzymana i rozstrzelana kilka miesięcy później w Płaszowie. Od lat 90. XX w. poezja Ginczanki i sama Ginczanka budzi coraz większe zainteresowanie.
Izolda Kiec zbiera i weryfikuje dotychczasowe informacje na temat poetki oraz uzupełnia je o niepublikowane wcześniej relacje jej znajomych, a także fakty zgromadzone podczas poszukiwań w archiwach. Nie dąży do rozstrzygania sprzecznych relacji tam, gdzie jest to niemożliwe, ani do stworzenia jednoznacznego obrazu Ginczanki.
Odpowiedzi na pytania o osobowość i o tajemnice Ginczanki biografistka szuka także w jej wierszach, w szczątkowo zachowanej korespondencji i w fotografiach, kryjących być może więcej aniżeli piękny uśmiech.
Biografia pokazuje konteksty czasu i miejsc, w których żyła Ginczanka. Wzbogacona jest w materiały ilustracyjne: fotografie oddające realia epoki, dokumenty dotyczące samej poetki i bliskich jej osób oraz unikatowe, nieznane dotąd portrety Ginczanki.

O Autorce:
IZOLDA KIEC – literaturoznawczyni, teatrolożka i kulturoznawczyni. Zajmuje się literaturą (głównie poezją) i teatrem (popularnym i emigracyjnym) XX wieku oraz badaniem form popularnych (przede wszystkim kabaretem, piosenką i musicalem) oraz metodologią badań kultury popularnej. Inspiruje ją krytyka feministyczna, gender studies i szkoła nowej krytyki, zwłaszcza metoda tzw. bliskiego czytania. W 2014 roku założyła Fundację Instytut Kultury Popularnej, której jest prezeską i w ramach której współtworzy m.in. projekt Archiwum Kultury Popularnej, jest redaktorką naczelną rocznika „Studia z Kultury Popularnej” oraz redaguje serię wydawniczą Wielkopolskie Mikrohistorie. Autorka opracowania wierszy Zuzanny Ginczanki „Poezje zebrane (1931–1944)”.

Najlepsza cena: Woblink
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.18 zł

Znaleziono 12 ofert ebooków od 19.95 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
27.93 zł ibuk.pl
mobi epub
od 28.73 zł
(dla stałych klientów)
31.92 zł ebookpoint.pl
mobi epub
31.92 zł vagabook.pl
mobi epub
33.92 zł litres.pl
mobi epub
36.00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
36.71 zł swiatebookow.pl
mobi epub
37.91 zł publio.pl
mobi epub
39.90 zł virtualo.pl
mobi epub
  23.94 zł
w programie Nexto Premium
39.90 zł nexto.pl
mobi epub
44.25 zł gandalf.com.pl
epub
19.95 zł
(z kodem prom.)
19.95 zł woblink.pl
mobi
31.90 zł zinamon.pl
epub
31.90 zł zinamon.pl

Izolda Kiec - inne e-booki

E-booki podobne do "Ginczanka"