ISBN:9788366719514

Stolik. Anegdoty, plotki, donosy

Autor: Jerzy Gruza

Wydawnictwo: Wydawnictwo Estymator

Oszczędzasz: 36%

Gruza zaprasza do stolika w kawiarni wydawnictwa Czytelnik, przy którym spotykał się z najwybitniejszymi postaciami polskiej kultury. „Stolik” stanowi mistrzowskie połączenie kontrowersyjnych dykteryjek, ale i refleksji nad przemijającym czasem i ludzkimi słabościami. Komentarze, anegdoty i historyjki nie oszczędzają nikogo: artystów, polityków, celebrytów. Autor nie oszczędza też samego siebie.

Przy tytułowym stoliku siadywali m.in. Antoni Słonimski, Gustaw Holoubek, Tadeusz Konwicki, Andrzej Szczepkowski, Jonasz Kofta, Andrzej Łapicki, Janusz Głowacki, Michał Komar. Był to nieformalny klub literacki, rodzaj domu – jak pisze Jerzy Gruza – w którym spotykano się, przyjmowano gości, toczono zawzięte pojedynki na poglądy i oceny tego, co wydarzyło się w polityce, teatrze, kinie oraz w życiu towarzyskim i osobistym. Warto wejść do tego świata – czasem nieco nierzeczywistego, ale mocno związanego z tym, co działo się wokół nas w tamtych latach. 

 

KRYSTYNA LUBELSKA:

Jerzy Gruza, doskonały obserwator nie tylko wydarzeń politycznych i artystycznych, ale także towarzyskich, prowadzi z nami wyjątkową rozmowę o życiu. Mam coraz bardziej przeciwne zdanie na prawie wszystkie tematy – mówi. I trudno temu zaprzeczyć. W książce przeplatają się więc wydarzenia tragiczne i komiczne, a przekora sąsiaduje z ironią i autoironią. Krótsze i dłuższe anegdoty, czasem tylko jednozdaniowe myśli i zaskakujące komentarze, nie oszczędzają środowiska artystycznego, polityków i innych osób dobrze znanych z mediów.

 

KRZYSZTOF LUBCZYŃSKI:

Humor Gruzy jest wyszukany i – by tak rzec – piętrowy. Części czytelników może wystarczyć piętro z licznymi, bardzo zabawnymi anegdotami i – jak to się kiedyś określało – „kawałami”, które Gruza obficie serwuje. Ich rodowód jest rozmaity, choć wiele z nich dotyczy środowiska z racji zawodowych najbliższego autorowi, czyli artystycznego, głównie reżyserskiego i aktorskiego. Na piętrze drugim jest styl Gruzy, wyszukany, w kolorycie zgryźliwy, sarkastyczny, bezlitosny dla rozmaitych ludzkich słabości i śmieszności. Czuje się jednak, że ta zgryźliwość autora tylko po części jest emanacją jego temperamentu, bo poza tym jest formą wyszukanej konwencji. Można by rzec, że Gruza bawi się tworzeniem swojego wizerunku jako żółciowego Zoila i w tej „szczelinie” między szczyptą prawdy psychologicznej o autorze, a ową zabawą konwencją tkwi cały smak jego pisania. Nie sposób oprzeć się też wrażeniu dobrych asocjacji i pokrewieństw literackich. Jeśli przypomni to nam choćby typ wolteriańskiej powiastki filozoficznej, to będzie to niewątpliwie dobry kierunek skojarzeń.

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 14 ofert ebooków od 12.77 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub pdf
od 11.49 zł
(dla stałych klientów)
12.77 zł ebookpoint.pl
mobi epub pdf
17.76 zł swiatebookow.pl
mobi epub pdf
  11.97 zł
w programie Nexto Premium
18.55 zł nexto.pl
mobi epub pdf
18.60 zł gandalf.com.pl
mobi epub pdf
19.95 zł virtualo.pl
mobi epub pdf
od 6.99 zł
(w abonamencie)
19.95 zł legimi.com
mobi epub pdf
19.95 zł publio.pl
mobi epub pdf
19.95 zł ibuk.pl
mobi epub
12.90 zł empik.pl
mobi epub
14.16 zł litres.pl
mobi epub
18.00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
19.95 zł woblink.pl
epub pdf
22.74 zł ebuczek.pl
mobi
18.00 zł zinamon.pl
epub
18.00 zł zinamon.pl
pdf
18.00 zł zinamon.pl

Jerzy Gruza - inne e-booki

E-booki podobne do "Stolik. Anegdoty, plotki, donosy"