ISBN:9788366719538

Koniec świata i poziomki

Autor: Anna Onichimowska

Wydawnictwo: Wydawnictwo Estymator

Oszczędzasz: 36%

Można podziwiać pomysłowość autorki w mnożeniu niezwykłych, zaskakujących przygód i sytuacji nieprawdopodobnych, szaleńczych. Opowieść rozwija fantazję młodych czytelników, zachęca do szukania barwnych i ciekawych stron życia, jak też bliskich kontaktów z rodziną, i w rodzinie mogą zdarzyć się ciekawe przygody. Miło jest przeżywać je z najbliższymi Zwłaszcza gdy mają poczucie humoru. Jest on dużym walorem tej fantastycznej opowieści, które wyróżnia się wśród utworów dla młodszych dzieci poziomem literackim i sprawnością pióra.

Na ogół rodziny żyją sobie spokojnie i przykładnie, bez jakichś szaleńczych pomysłów i eskapad. Ot, zwykłe codzienne obowiązki, a na wakacje przykładne wyjazdy do dziadków lub ciotek albo na wczasy, gdzie wszystko jest skrupulatnie zaplanowane. Spokojnie, bez nerwów i ryzykownych wypraw, a więc trochę nudno i szaro, zwłaszcza jeśli pogoda nie dopisze.

Jakże inaczej zachowują się bohaterowie książki Anny Onichimowskiej. Można powiedzieć, że jest to rodzina ekscentryczna, pełna szalonych pomysłów i fantazji. Jej poczynania poznajemy z relacji Karolka, który na gorąco prezentuje przygody, jakie spotykają jego, tatę, mamę i niemowlaka Józefka - rodzinną zgraną paczkę. Chwilami jest takie nagromadzenie wrażeń, kiedy sensacja goni sensację, że niemal gubimy się w natłoku wydarzeń.

Na początku opowieści rodzina wyrusza z plecakami... koniec świata, kierowana niepohamowaną ciekawością, co też znajduje się na krańcach ziemi. Następuje powrót do domu, ale bakcyl podróżowania już jest połknięty, tym bardziej że trzeba uciekać przed prześladowcą - Maurycym, tajemniczym przybyszem, który chce porwać Józefa i uczynić go królem w krainie, gdzie panujący młody władca miał dosyć rządów i szukał zastępcy.

Następuje cała seria niezwykłych przygód. Jest przeprawa łodzią przez rzeki, jazda parowcem po morzach, loty samolotami, pobyt w tropikach i dżungli, i wszędzie, gdzie się tylko pojawi, rodzina trafia na prześladowcze zakusy Maurycego, który dwoi się i troi, by wreszcie pochwycić Józefka i cenną mapę odnalezioną przez Karolka. Są podchody, ucieczki, napaści, a nawet więzienie w grocie. Dzielna rodzina jednak nie poddaje się. „Dopóki jesteśmy razem, nie może nas spotkać nic złego - stwierdza Karolek. - Tej jednej rzeczy byłem najpewniejszy w świecie”.

Mimo prześladowań rodzinka rozkoszuje się nieznanymi krajobrazami, podziwia egzotyczną przyrodę, poznaje miejscowe obyczaje. A w chwilach grozy i niebezpieczeństw ratuje wszystkich poczucie humoru i... baloniki, które zabrali ze sobą. To one unoszą ich w krytycznych momentach w powietrze, ratując z najgorszych opresji. Na zawołanie zjawia się też tajemniczy pies Albert śpieszący z pomocą. Zaradna mama, mimo kłopotów z hołubieniem niemowlaka, z pogodą ducha stawia czoło najtrudniejszym wydarzeniom, a tata rozładowuje napięcie niefrasobliwą grą na flecie. Cechuje go całkowita beztroska. Nie znając np. zasad nawigacji, zasiada za sterami samolotu, wyczytując z podręcznika instrukcje w czasie lotu.

Dzięki szczęśliwym zbiegom okoliczności wszystko kończy się pomyślnie. Porwany Józefek zostaje odnaleziony z pomocą nie zawodnego Alberta, mama, pełna życzliwości i ciepła, adoptuje sfrustrowanego królewicza i cała czwórka wraz z psem szczęśliwie ląduje na spadochronach w pobliżu własnego domu. „A kiedy się wyśpimy, pójdziemy na poziomki” – mówi mama na zakończenie opowieści. O tych poziomkach marzyła już od dawna.

Powyższy tekst pochodzi z czasopisma o książce dla dziecka „Guliwer” (nr. 6/99).

 

Projekt okładki: Katarzyna Kołodziej

 

SPIS TREŚCI

Baloniki

Wyruszamy

Tajemnicza skrzyneczka

Kichający nieznajomy

Opowieść Maurycego

Kolejne odkrycie

Namiot, olbrzym i łódka

Trzy rzeki

Nocna przygoda

Deszcz, Albert i my

Parowiec

Próba porwania

Na pełnym morzu

Bal

Wyspa Smutnych Szewców

Podróżowanie w powietrzu

W dżungli

Uwięzieni

Skarb

W poszukiwaniu Józefa

Niespodziewana adopcja

Nareszcie w domu

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 14 ofert ebooków od 12.10 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub pdf
od 10.89 zł
(dla stałych klientów)
12.10 zł ebookpoint.pl
mobi epub pdf
13.18 zł ebuczek.pl
mobi epub pdf
14.05 zł gandalf.com.pl
mobi epub pdf
16.82 zł swiatebookow.pl
mobi epub pdf
  11.34 zł
w programie Nexto Premium
17.58 zł nexto.pl
mobi epub pdf
od 6.99 zł
(w abonamencie)
18.90 zł legimi.com
mobi epub pdf
18.90 zł virtualo.pl
mobi epub pdf
18.90 zł publio.pl
mobi epub pdf
18.90 zł ibuk.pl
mobi epub
12.90 zł empik.pl
mobi epub
13.42 zł litres.pl
mobi epub
17.50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
19.95 zł woblink.pl
mobi
17.00 zł zinamon.pl
epub
17.00 zł zinamon.pl
pdf
17.00 zł zinamon.pl

Anna Onichimowska - inne e-booki

E-booki podobne do "Koniec świata i poziomki"