ISBN:9788366807983

Morderstwo w Alei Róż

Autor: Tadeusz Cegielski

Wydawnictwo: WAB

Akcja Morderstwa w alei Róż toczy się w 1954 roku w Warszawie. Tamte czasy mało kto już pamięta i wspomina, rzadko kto potrafi dziś tak plastycznie i sugestywnie odmalować ich atmosferę. Ryszard Wirski, funkcjonariusz Milicji Obywatelskiej, prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR - Bogusława Szczapy. Sytuacja jest trudna, nic nie jest jasne i niczego nie można być pewnym. Kapitanowi Wirskiemu depcze po piętach oficer UB - Mikołaj Kowadło. Okazuje się, że niepowodzenie Wirskiego ma przynieść jego przeciwnikowi, oprócz uznania przełożonych, także korzyści osobiste. Do odnalezienia „nowego, lepszego mordercy" droga będzie daleka... Tytułowa aleja Róż - ulubione miejsce zamieszkania wysokich rangą urzędników PZPR - powstające kino „Moskwa", a przede wszystkim plac budowy Pałacu Kultury i Nauki to newralgiczne miejsca stolicy, z których niejedno stanie się grobem dla ludzi i tajemnic. Tadeusz Cegielski - historyk, wielbiciel kultury popularnej i znawca dziejów Warszawy - zadbał o realizm językowy, nastrój niejednoznaczności, napięcie i dynamiczne dialogi, stopniowo odsłaniające tajemnicę morderstwa i motywacje bohaterów.

Wirski pomyślał, że liczne odciski palców znalezione na meblach, na kieliszku - i na czym tam jeszcze - nie należały zapewne do kogokolwiek notowanego w kartotekach, a kieliszek nie zawierał niczego poza śladami koniaku. Ciekawsza mogła być tylko szminka wzorowo odciśnięta na szkle, no i oczywiście powinny gdzieś się znaleźć ślady cyjankali - jeśli otrucie Szczapy miało miejsce w mieszkaniu przy alei Róż. Tak więc wiele istotnych informacji pozostawało niedostępnych dla śledczego.

- Jednym słowem, dwa słowa! - skomentował wreszcie kapitan.

Paprotka znał to powiedzenie przełożonego, który unikał w mowie wulgaryzmów i zastępował je cytatami z dzieł literackich.

- Wiem, to z literatury pięknej, obywatelu kapitanie. Ale nigdy nie powiedział pan, co znaczy, kto jest autorem i z jakiej książki pochodzi.

- Dowiesz się, jak skończymy śledztwo. Pożyczę ci tę książkę. Dziś rarytas, biały kruk. A teraz na kawę! Prawdziwą, mocną kawę!

Już o dziesiątej piętnaście kapitan Wirski pił kawę w Bristolu.

fragment

Profesora Tadeusza Cegielskiego znaliśmy dotąd jako szacownego uniwersyteckiego belfra od historii, który od czasu do czasu objawiał się w roli wolnomularza, konkretnie Wielkiego Mistrza Wielkiej Loży Narodowej Polski. Ale oto ostatnio porzucił kielnie i fartuszek i zaserwował światu całkiem zgrabny kryminał retro zatytułowany Morderstwo w alei Róż.

Polska

Najlepsza cena: Woblink
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.16 zł

Znaleziono 4 ofert ebooków od 29.90 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 24.14 zł
(dla stałych klientów)
26.82 zł ebookpoint.pl
mobi epub
29.66 zł publio.pl
mobi epub
29.90 zł woblink.pl
mobi epub
29.90 zł virtualo.pl

Tadeusz Cegielski - inne e-booki