Niniejszym oddajemy do rąk Czytelników już dziesiąty tom z serii wydawniczej „Polska–Rosja” autorstwa Witolda Modzelewskiego. Obejmuje on felietony Autora opublikowane w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy w wydawnictwach papierowych i elektronicznych, takich jak „Sprawy Nauki”, „Myśl Polska”, Konserwatyzm.pl, a przede wszystkim w tygodniku elektronicznym „Serwis Doradztwa Podatkowego”, który jest stałym dodatkiem do wysoko punktowanego miesięcznika „Doradztwo Podatkowe. 
Niekonwencjonalne i odważne tezy, jakie stawia Autor, poparte są ogromną wiedzą historyczną i politologiczną, co sprawia, że jego publicystyka jest czymś całkowicie wyjątkowym, dalekim od tzw. głównego nurtu, i konsekwentnie nie poddaje się kanonom politycznej poprawności narzucanej przez elity polityczne. Gorzką lekcję płynącą z rozważań Autora można spuentować stwierdzeniem: nasze polskie postawy wobec Rosji były i są pasmem wadliwych diagnoz i błędów strategicznych o długotrwałych, istotnych również dziś skutkach.

Autor zwraca uwagę na symbolicznie ważną
datę 15 września 2023 roku – przedłużenie przez Polskę embarga na zboże z Ukrainy. Po raz pierwszy zauważono, że interesy międzynarodowych koncernów mogą być sprzeczne z interesem polskim. Nareszcie mądrzejemy i zaczynamy chronić własne dobro. To początek końca w Polsce epoki polityki „sług narodu ukraińskiego”.
Autor prognozuje czas po…
– gdy nastąpi zapowiadany proces pokojowy lub zamrożenie konfliktu;
– gdy nastąpią zmiany w światowym przywództwie w „Imperium Dobra” i w „Imperium Zła”. W takiej rzeczywistości polska retoryka wojenna i ustawianie się w roli lidera wrogości przestaną mieć znaczenie. Kiedy wojny już nie będzie, pozostaniemy z absurdalną wrogością wobec Rosji. Autor apeluje do polskich elit politycznych: skoro potencjalne wrogie cele nie zostały zrealizowane, trzeba porzucić język wojenny i zacznijmy szukać naszego miejsca w nowo rodzącej się rzeczywistości.
Autor zwraca uwagę na zmianę dominanty historycznej (wojna palestyńsko-izraelska i powtórka działań „Zjednoczonego Zachodu” popierającego Izrael), która sprawia, że w „wolnych mediach” temat antyrosyjski przestał być wiodący. Autor ma nadzieję, że to przekształcenie wizji propagandowej doprowadzi do tego, że będziemy działać we własnym interesie – w imię obrony interesów Polaków i naszego Państwa. Mamy nadzieję, że również ta publikacja wzbudzi zainteresowanie Czytelników. Poprzednie tomy były kilkukrotnie wznawiane i cieszą się do dziś zainteresowaniem tych, którzy cenią myśl niepokorną, wolną od aktualnej poprawności i dystansującą się od wojennej propagandy.